Hol vagytok legendák?
Az NBA All-Star gála itt van a nyakunkon, ám centerposzton a felhozatal több mint tragikus.
2011. január 9. vasárnap 08:50 - Győry S. József
Nem center
De valaki visszavonult hivatásos amerikai kosárlabdázó. Széles körben a világ legsikeresebb kosárlabdázójának tartják, ő volt generációja legjobban szponzorált játékosa, és kiemelkedő szerepe volt abban, hogy az NBA népszerűsége a 80-as és 90-es években világszerte egyre növekedett. Minden idők egyik legnagyobb hatású sportolója.
Az NBA nagydöntő utolsó meccse mellett a tengerentúli kosárlabda szerelmesei egyetlen igazán jelentős mérkőzést várnak minden évben, ez pedig a februárban esedékes All-Star gála.
A kezdőcsapatot alkotó öt főt azok a játékosok alkotják, akikre a legtöbb szavazatot adták le az érdeklődők, a további öt plusz két játékost a szakemberek jelölik ki.
A legjobbak mérkőzése magáért beszél: a legkiválóbb teljesítményt nyújtó tizenkét játékos főcsoportok szerint csapatot alkot, majd megküzdenek egymással egy - többnyire - látványos gálamérkőzésen. Jellemzően a győztes csapatból választják meg a mérkőzés legértékesebb játékosát, (MVP) majd mindenki boldogan hazamegy.
A legelső NBA szezontól kezdve a nyolcvanas évek közepéig az a nézet dominált, miszerint ha a magas embernek, vagyis a centernek passzolsz a palánk alá, akkor megnyerted a mérkőzést. Azonban
Michael Jordan a maga 198 centis magasságával végleg bebizonyította, hogy ez a formula nem kicsit avítt. A főbika megdönthetetlen uralkodása alatt a Chicago Bulls csapata hat bajnoki gyűrűt szorgoskodott össze, egy valamirevaló, domináns center nélkül.
A játék átalakult, elég ha arra gondolunk, hogy a legnépszerűbb játékosok - leszámítva az őskövület Shaquille O’ Nealt illetve a kakukktojás Dwight Howardot - az összes többi pozícióból kerülnek ki.
Baj van?
Az NBA hivatalos honlapján mindenki szavazhat arra a játékosra, akit szívesen látna a kezdőcsapatokban, valamint megtekinthetik a jelenlegi részeredményeket is. A listát végignézve a védők és a támadók között nem látunk semmilyen rendkívülit, azonban a centerek névsorát végigfutva a hozzáértők biztosan elszörnyülködnek. Baj van tehát.
A Nyugat csodái
A nyugati csapat kezdőcentere jelen sorok írásakor, 754 583 szavazattal a hétszeres All-Star kínai óriás,
Yao Ming lenne. A probléma csak annyi, hogy az ázsiai centernek fáradásos törés van a bokacsontjában, ami akár a karriere végét is jelentheti. Egyértelmű, hogy Ming nem vehet részt a gálán, csupán az ázsiai fanatikusok gondolják az ellenkezőjét.
Brendan Haywood a legérthetetlenebb választási opció. A Dallas Mavericks cserecenteréről van szó, aki tizennyolc perc alatt négy pontot és öt lepattanót képes átlagolni. Igaz, sérüléséből tért vissza, de a képességei nem érnek fel egy All-Star játékosáéval. Érthetetlen okokból kifolyólag így is több mint kétszázötvenezren látnák szívesen a kezdők között.
A Dallashoz hasonlóan a Phoenix Suns is a cserecenterével, Robin Lopezzel képviseli magát a centerjelöltek között. A Lopez ikerpár bozontosabb tagja szintén nem egy fenomén: Haywoodhoz hasonlóan tizennyolc perc alatt hét pontra és négy pattanóra képes. Rá eddig nyolcvanezren adták a voksukat. ( A keleti csapatban testvérére, a talán tehetségesebb Brookra is lehet szavazni, érdekes lenne az ikrek párharcát figyelemmel követni.)
A kelet varázsa
Keleten egy fokkal jobb a helyzet, Dwight Howard, az Orlando Magic játékosa a maga valamivel több, mint egymillió kétszázezer szavazatával az egyetlen „normális” center a ligában.
Mögötte az örök All-Star center, Shaquille O'Neal a második, igaz, jócskán lemaradva, valamivel több, mint félmillió szavazattal. Shaq harmincnyolc éves, idei teljesítménye korábbi önmagához képest szánalomra méltó. (Csak úgy, mint Ben Wallace, akire szintén voksolni lehet.)
A Listát végiggörgetve JaVale McGee neve adhat okot a töprengésre: odaillik? Nem illik? A Wizards centere kezdőként sem tud tíz pontot átlagolni, bár lepattanóban erős, blokkban kimagasló. A probléma talán annyi, hogy a felhozatalt elnézve még így is jónak tűnhet a gálán való részvételre.