Egyiptom nagyvárosaiban a lakosok Mubarak elnök leváltását követelik, ám a magyar turisták biztonságban vannak, az utazási irodák változatlanul, szerződés szerint gondoskodnak hazaszállításukról.
2011. február 1. kedd 12:14 - HírExtra
Egyiptomban forr a levegő. Kairóban jelenleg több mint százezren gyűltek össze Hoszni Mubarak elnök harmincéves uralma ellen
tiltakozva. Míg a szervezők több mint egymillió embert várnak a diktatúra ellenes tömegdemonstrációra a csatatérré vált Kairó utcáin, addig a külföldi országok igyekeznek minél gyorsabban kimenekíteni állampolgáraikat az országból.
A Külügyminisztérium válasza
Pataki Eszter, a Külügyminisztérium sajtóosztályának főosztályvezetője a HírExtra kérdésére elmondta, hogy abban az esetben, ha Egyiptomot nem ajánlott úti célnak minősítik, az utazási irodák nem szervezhetnek utakat az országba.
Amennyiben mindez bekövetkezne, az utazási irodák másik időpontra vagy helyszínre tehetik a befizetett utazást, vagy visszafizethetik a teljes összeget.
Az egyiptomi helyzet jelenleg előre kiszámíthatatlan, így a Külügyminisztérium január 31-én az I-es, vagyis utazásra nem javasolt országok és térségek kategóriájába sorolta át az országot.
Honfitársaink nincsenek veszélyben
A főosztályvezető tájékoztatása szerint „jelenleg a Vörös-tenger melletti üdülőhelyeken tartózkodó magyar turisták biztonságban vannak, szerződés szerinti visszautaztatásukról utazásszervezőjük változatlanul gondoskodik.”
A magyar turisták által leginkább látogatott Hurgadán és Sarm-el-Seijk térségében jelenleg nyugalom van.
Másfél hónapig le kell mondanunk Egyiptomról?
A charterjáratokat bérlő utazási irodák abban bíznak, hogy Egyiptomban úgy rendeződik a belpolitikai helyzet, hogy február végén, március közepén újra lehet indítani az egyiptomi járatokat.
A Kartago Tours arról tájékoztatta kedden az MTI-t, hogy február végén újra kívánja indítani az egyiptomi járatokat, amennyiben rendeződik a helyi belpolitikai helyzet. Azok az utasok, akik ebben az időszakban, tehát február elején-közepén utaztak volna, választásuk szerint átfoglalhatnak más úti célra, illetve pénzvisszafizetésben részesülhetnek. Hasonlóan nyilatkozott a Best Reisen utazási iroda is.
Zám Tibor irodavezető azt mondta, mintegy ezer embert érinthet a jártok felfüggesztése februárban és márciusban. Ők is választhatnak más úti célt, visszakaphatják a már befizetett pénzüket, de maradhatnak az eredeti úti célnál is, egy későbbi indulással. Zám Tibor arra számít, a belpolitikai helyzet rendezésétől függően március közepén lehetséges a jártok újraindítása.
Mindkét utazási iroda azt mondta, az általuk már kifizetett, de elmaradt szolgáltatások rendezésénél lehetőség van arra, hogy a kifizetett összegeket későbbi járatra vagy foglalásokra beszámítsák a partnerek, így jelentős kár nem éri az utazásszervezőt.
A Kartago Toursnak jelenleg mintegy 300, a Best Reisennek majdnem 130 utasa üdül Egyiptom tengerparti városaiban. Ezek az utasok az utazási szerződés szerint, szombaton, illetve vasárnap utaznak haza.
Az utazási irodák hétfőn délután döntöttek úgy, hogy felfüggesztik a charterjáratokat Egyiptomba a január 25-én kezdődött kormányellenes tüntetések miatt.
A Külügyminisztérium az egyiptomi nagyvárosok biztonsági helyzetének további romlása és a közbiztonsági helyzet egyelőre kiszámíthatatlan kimenetele miatt sorolta hétfőn az utazásra nem javasolt országok kategóriájába Egyiptomot.
Jordániában is forró a talaj
II. Abdullah jordán király a mai nap folyamán lemondtatta a kormányát. A Magyar Külügyminisztérium nem változtatott az ország biztonsági besorolásán.
Forrás: HírExtra/MTI