MSZP: a dolgozók nagy részének csökken a jövedelme
Az MSZP szerint a munkavállalók alig 10 százalékának kedvez az egykulcsos adó bevezetése, míg a közepesen és az átlag alatt keresők ezekben a napokban tapasztalják, hogy nem emelkedett a jövedelmük, vagy rosszul jártak.
2011. február 1. kedd 12:06 - HírExtra
Szekeres Imre, a szocialisták gazdaságpolitikai kabinetvezetője sajtótájékoztatón azt mondta: a személyi jövedelemadó mérséklése csak havi bruttó 500 ezer forint fölött okoz érezhető jövedelemnövekedést, a bruttó kétmillió forintot kereső állami vezetők viszont már 350 ezer forinttal többet vihetnek haza havonta, ugyanakkor a dolgozók nagy részének jövedelme néhány százalékkal csökken.
Az ellenzéki képviselő szavai szerint az idei költségvetés felelőtlen és fenntarthatatlan, a tervezett 3 százalékos növekedést szakértői vélemények nem támasztják alá, az infláció biztosan magasabb a kormány által megjelölt 3,5 százaléknál, ezért a jegybank kamatemelésekre kényszerül, ráadásul a büdzsé egyszeri bevételekre támaszkodik és nem segíti a foglalkoztatás bővülését.
Emlékeztetett arra, hogy az MSZP fenntartotta volna a kétkulcsos adórendszert: javaslatuk alapján ötmillió forint feletti jövedelem után 32 százalékos adót kellett volna fizetni, és fennmaradt volna a munka- és a tőkejövedelmek adója közötti különbség is. Hozzátette, a szocialisták a tavalyi 5 százalék után tovább csökkentették volna a társadalombiztosítási járulékot, ami a társasági adó mérséklésével szemben valóban segítette volna a munkahelyteremtést.
Az MSZP ezen kívül "negatív adóval" támogatta volna a gyermekek után járó adókedvezmény teljes összegét igénybe venni nem tudó családokat, és 5 százalékra mérsékelte volna az alapvető élelmiszerek áfáját - tette hozzá. Ezzel szemben - mondta Szekeres Imre - a kormány olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely márciustól nem kötelezné az energiaszolgáltatókat arra, hogy fékezzék meg a különadók árnövelő hatását.
A szocialista párt gazdaságpolitikai kabinetvezetője újólag szólt azokról a tervezett intézkedésekről, amelyekről Orbán Viktor január közepén a Dow Jonesnak és a The Wall Street Journalnak beszélt. Szekeres Imre azt mondta: a kormány elfogadhatatlan eszközökkel, értelmetlen megszorításokkal - a többi között munkanélküli juttatások és a gyógyszerár-támogatások csökkentésével, a nyugdíjkiadások járulékokhoz kötésével - akar 600 milliárd forintos költségcsökkentést végrehajtani