MSZP: bírálták a kormány döntéseit
A kormány önkormányzatokat érintő döntéseit bírálták szocialista politikusok sajtótájékoztatón.
2011. február 3. csütörtök 16:46 - HírExtra
"A kormány padlóra küldi az önkormányzatokat és közben kifosztják az embereket" - fogalmazott Török Zsolt a párt szóvivője. Hozzátette: az elmúlt hetek, hónapok kormányzati döntéseinek eredményeképpen egyre súlyosabb és súlyosabb veszteségek érik az önkormányzatokat és az embereket. A szocialista politikus - aki szerint létszámleépítéseket, iskolabezárásokat, beruházások elmaradását lehet tapasztalni - azt firtatta, hol marad a jobboldali önkormányzatok és közgyűlések számára a kormányzati segítség. Ezt nem nagyon lehet látni, azt látni, hogy visszalépés van mindenütt - hangoztatta.
Hozzátette: a pluszadókat nem közvetlenül vetik ki az emberekre, s nem közvetlenül állítják le a fejlesztéseket, beruházásokat, hanem az önkormányzatokon keresztül. "A nemzeti átverés kormánya az önkormányzatokkal viteti el a balhét" - fogalmazott. Élő Norbert, az MSZP kőbányai frakcióvezetője a Panel-program és az Öko+ program megszüntetését tette szóvá.
Szerinte, ha ezeket nem állítják vissza nagyon nagy baj lesz, e két programon keresztül ugyanis a rezsiköltségeket 30 százalékkal lehetett csökkenteni. Bírálta a kormányt azért is, mert csökkentette az úgynevezett KÁT tarifát, aminek eredményeképpen a Főtávnak a fővárosban öt százalékkal kell emelnie az árakat. Ez az egyetlen törvénymódosítás a Főtávnak éves szinten két milliárd forint veszteséget okoz - jegyezte meg.
Kitért Lázár János (Fidesz) egy módosító javaslatára is, ami szerinte azt eredményezi, hogy a Főtávnak majd újabb 10 százalékos áremelést kell végre hajtania. Így több mint 6 milliárdot kellene a vállalatnak kapnia, csak hogy ne emelje az árait - közölte, s a javaslat visszavonását szorgalmazta. Az ellenzéki politikus azon véleményének is hangot adott, hogy a kormány arra sem törekszik, hogy a világpiaci árakat csökkentse a forint erősítésével.
Pál Tibor, ferencvárosi önkormányzati képviselő a Közmunka-programról szólva úgy fogalmazott: azt a kormány fél pénzzel kívánja támogatni, "félvállról veszik ezt a kérdést". Mint kifejtette: 2010-ben több mint 120 ezren vettek részt a közfoglalkoztatásban, az önkormányzatok voltak a legnagyobb közfoglalkoztatók, sokan tudtak átlépni a munkaerő-piacra.
Év végén azonban több tízezer közfoglalkoztatottnak kellett felmondani, mert a költségvetés nem biztosított forrásokat. Utalva az új pályázati kiírásra hozzátette: míg korábban egyéves foglalkoztatás volt, most három hónapra lehet pályázni, négyórás munkaidőre. Így elég lesz a fél pénz - mondta, s megjegyezte: a fajlagos költség így nagyobb, mintha nyolc órát foglalkoztatnak valakit.
Ha mégis nyolc órában foglalkoztatnának, az állami támogatás csak 70 százalék - jegyezte meg, s szóvá tette azt is, hogy az ötvenöt éven felüliek kimaradnak a rendszerből, nem is számolnak velük, nem is lehet pályázni erre a kategóriára. Egy dolog lesz nagyon jó, a statisztika, de nagyon kevesen fognak dolgozni ténylegesen - summázta a szocialista politikus.
Forrás: MTI