Ismét gyülekeznek a Tahrír téren
A megmozdulások központjában, a Tahrír téren szombaton is gyülekeztek a fiatalok, hogy továbbra is követeljék az elnök azonnali lemondását és a rendszer átalakítását.
2011. február 5. szombat 14:52 - HírExtra
Előző nap országszerte százezrek vonultak fel ezekkel a felhívásokkal, közülük sok tízezren a Tahrír téren. Miközben a kairói utcán szombaton viszonylagos nyugalom uralkodott - igaz, a boltok csak felében-harmadában nyitottak ki, és a köztisztaság is csak félárbocon működik -, a tér továbbra is ostromállapotot mutat.
Egyre nagyobb számban érkeznek a térre a hadsereg alakulatai, amelyeket, a tüntető fiatalokkal egyetemben ezen a napon, akárcsak az előzőn, ismét meglátogatott Mohamed Huszein Tantávi védelmi miniszter.
Sok ezren az éjszakát is a téren töltötték, annak ellenére, hogy este 7 órától reggel 6-ig kijárási tilalom van érvényben. A hajnali órák csendjét a környéken fegyverropogás törte meg, nem kis ijedtséget váltva ki a jelenlévőkből. Sérülésről nem tudni, és a hírek szerint csak a katonák figyelmeztető lövései hallatszottak. Ha helytállóak ezek az értesülések, akkor az azt jelentené, hogy ellentüntetők próbáltak ismét rátámadni a Tahrír tér elfoglalóira.
Mubarak új miniszterelnökével, Ahmed Safíkkal, továbbá a kőolajügyek, a kereskedelem és a társadalmi szolidaritás miniszterével, illetve a központi bank kormányzójával találkozott - tudatta az állami tv, minden további részlet ismertetése nélkül.
Miközben az egyiptomi ellenzéki pártok valamennyien felsorakoznak a tüntetők követelései mögé, abban nem egységesek, hogy miként reagáljanak a kormányzat nemzeti párbeszédre történő felhívására. Szombatig a helyi sajtó jelentései szerint két régi párt, a baloldali Nemzeti Haladó Tömörülés Pártja és a liberális Vafd párt jelezte készségét a részvételre ebben a párbeszédben. A betiltott, de azért működő, és a legszervezettebb ellenzéki mozgalom hírében álló Muzulmán Testvériség bizonytalan: pénteken előbb elutasította, majd újabb közleményben bizonyos feltételekkel elfogadta a részvételt az úgynevezett nemzeti párbeszédben.
A Crédit Agricole francia bankcsoport szaúd-arábiai leányvállalatának elemzői úgy becsülik, hogy a belpolitikai válság naponta legalább 310 millió dolláros veszteséget okoz Egyiptom gazdaságának. Tíz nap alatt ez 3,1 milliárd dollárt jelent. Omar Szuleimán egyiptomi alelnök pénteken közölte, hogy csak a turizmus bevételkiesése már 1 milliárd dollárra rúg.
Meghalt egy újságíró, aki tüntetésen sebesült meg
Belehalt a tüntetések során szerzett sérülésébe egy egyiptomi újságíró pénteken. A 36 éves Ahmed Mohammed Mahmúdot január 29-én lőtte le egy orvlövész. Egy, az al-Ahram közalapítvány által kiadott újságnak dolgozott, s éppen fotókat készített a Tahrír téri kormányellenes tüntetőkről, amikor a végzetes lövés érte. A halálát megelőző négy napban a férfi kómában volt. A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű, New York-i székhelyű szervezet közlése szerint az újságírók közül Ahmed Mohammed Mahmúd volt az egyiptomi tüntetéssorozat első halálos áldozata.
A hét eleje óta megsokszorozódtak az egyiptomi és külföldi újságírókat érő atrocitások. A CPJ adatai szerint egy hét leforgása alatt 101 esetben ért közvetlen támadás újságírókat vagy irodáikat, ebből tíz eset az utóbbi egy nap során történt. Az Újságírók Határok Nélkül nevű nemzetközi Szervezet legalább 60 újságíró elleni támadásról tud.
Az egyiptomi tájékoztatási minisztérium hamisnak nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint a kormány irányítja a háttérből a külföldi újságírók elleni támadásokat.
Az egyiptomi biztonsági erők pénteken letartóztatták az al-Dzsazíra katari székhelyű hírtelevízió két újságíróját. Előzőleg ismeretlenek behatoltak az al-Dzsazíra kairói irodájába, felgyújtották és megrongálták a berendezést. Az egyiptomi hatóságok a múlt héten bezárták az al-Dzsazíra kairói irodáját, bevonták riportereinek működési engedélyét.
Forrás: MTI