Tömegpusztító fegyvereket is bevethetnek Líbiában?
Tömegpusztító fegyvereket is bevethet saját népe ellen Kadhafi líbiai vezető - mondta Lord David Owen volt brit külügyminiszter, aki szerint a nemzetközi közösségnek repüléstilalmi övezetet kellene létesítenie Líbia légterében.
2011. február 23. szerda 13:09 - HírExtra
A líbiai kormányzat megsemmisítette a mustárgáz előállításához szükséges vegyszerek több mint felét és nincs olyan fegyvere, amellyel célba juttathatja a vegyi anyagot - közölte szerdán egy illetékes ENSZ szerv erre reagálva. Az ENSZ Vegyifegyver-tilalmi Szervezete szerint Líbiának még három hónapja van arra, hogy betartsa a mustárgáz-készlete megsemmisítésére vállalt határidőt.
Kadhafi instabil?
A veterán brit politikus, aki rendszeresen kommentál külpolitikai fejleményeket a sajtóban és a médiában, a BBC rádió szerda reggeli politikai hírmagazinjában nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Kadhafinak rendelkezésére állnak vegyi és biológiai fegyverek, és mivel "mélységesen instabil" személyiség, ezeket használhatja is a felkelés részvevői ellen. Lord Owen szerint katonailag teljes mértékben kivitelezhető a líbiai repüléstilalmi övezet, hogy megakadályozzák a líbiai légierő bevetését a lakosság ellen, bár ehhez ENSZ-határozat kellene.
Lord David Owen volt brit külügyminiszter szerdán arra figyelmeztetett, hogy a líbiai vezetés tömegpusztító fegyvereket is bevethet saját népe ellen.
Tripoli 2004-ben egyezett bele, hogy felszámolja titkos atomfegyver-programját, illetve vegyi- és biológiai fegyverkészletét, amiért cserében az Egyesült Államok feloldotta a Líbiával szembeni utazási embargóját. A líbiai lépés nyomán az Európai Unió is javított viszonyán az arab országgal - közölte az ENSZ.
"Félelemkeltő"
A francia Európa-ügyi államtitkár félelemkeltőnek nevezte Moammer Kadhafi előző esti televíziós beszédét. Laurent Wauquiez egyúttal bejelentette: Párizs újabb különgépeket küld Tripoliba a francia állampolgárok kimenekítésére. "Ez a felvétel félelemkeltő, borsódzik tőle az ember háta: a nyelvezet, amit használ, a gyalázkodás, a szavak erőszakossága, a politikai perspektíva teljes hiánya. Franciaország a leghatározottabban elítéli ezt az egészet" - fogalmazott a francia kormánytag a Canal+ kereskedelmi televíziónak adott interjúban.
Wauquiez elmondta: kedden egy első különgéppel 167 francia állampolgárt, köztük hetven gyereket menekített ki a külügyminisztérium Líbiából. Egy második járattal mintegy kétszáz ember szerdára virradóra érkezett meg Párizsba. Mindkét gép újra elindul Tripoliba, hogy "mindenkit hazahozzon" - tette hozzá az államtitkár.
Kimenekítik az EU-polgárokat
Az Európai Unió tagállamai és az Európai Bizottság megkezdték a Líbiában tartózkodó, mintegy 10 ezer EU-állampolgár kimenekítését - jelentette be a végrehajtó testület szóvivője Brüsszelben. A művelet már a következő órákban megkezdődik - tette hozzá Olivier Bailly.
A bizottság szokásos heti ülésén egyik fő téma volt az észak-afrikai helyzet, és a szóvivő közlése szerint a testület elfogadhatatlannak minősítette Moammer Kadhafi líbiai vezető saját népe elleni fenyegetéseit.
Több ezer halott?
Több mint ezer ember is meghalhatott Líbiában amiatt, hogy az arab ország vezetője, Moammer Kadhafi egyre kétségbeesettebb erőfeszítéseket tesz a négy évtizedes uralmát veszélyeztető lázadás leverésére - mondta szerdán Franco Frattini olasz külügyminiszter.
Az Európai Unió (EU) tagállamai és az Európai Bizottság megkezdték a Líbiában tartózkodó, mintegy tízezer EU-állampolgár kimenekítését - jelentette be a végrehajtó testület szóvivője Brüsszelben. Frattini egy római rendezvényen elismerte: nem biztos abban, hányan haltak meg az észak-afrikai országban, de hitelesnek tekinti a több mint ezer ártatlan ember halálára vonatkozó becsléseket.
A líbiai hatóságok által kedden ismertetett hivatalos veszteségmérlegben 300 halott - 242 civil és 58 katona - szerepelt. Frattini arról is beszélt, hogy a lázadás megosztotta Líbiát, a Barka néven ismert keleti országrész - ahol a líbiai olajlelőhelyek nagy része is található - értékelése szerint kikerült Kadhafi ellenőrzése alól.
Az AFP francia hírügynökség tudósítói úgy tapasztalták, hogy a lázadók uralják az észak-afrikai ország földközi-tengeri partvidékének keleti részét, s a hadsereg katonái ebben az országrészben csatlakoztak a felkelőkhöz.
Az Európai Unió (EU) tagállamai és az Európai Bizottság (EB) megkezdték a Líbiában tartózkodó EU-állampolgárok kimenekítését - jelentette be az EB szóvivője Brüsszelben. Olivier Bailly elmondta: a művelet a következő órákban és napokban is folytatódik. Elsősorban a tenger irányában tervezik az evakuálást, de légi lehetőségekkel is számolnak.
Catherine Ashton külügyi EU-főképviselő jelezte azt is, hogy a kimenekítést elsősorban a tagországok végzik, az uniós központi szervek elsősorban a koordinációban nyújtanak segítséget. Ha unión kívüli országoktól ilyen kérés érkezik, az EU kész segíteni más állampolgárok kijuttatásában is - jelentette Veres Béla, az MTI brüsszeli tudósítója.
Mindenki Líbiáról beszél
Az EB szokásos heti ülésén egyik fő téma volt az észak-afrikai helyzet, és a testület - Kadhafi előző napi beszédére utalva - elfogadhatatlannak minősítette a líbiai vezető saját népe elleni fenyegetéseit. Az Európai Unió tagországainak illetékesei áttekintik, milyen szankciókat lehet vagy kell alkalmazni Líbia ellen az erőszak aránytalan alkalmazása miatt - jelentették be az Európai Bizottság szóvivői.
Több uniós tagállam előzőleg már jelezte, hogy javasolni fogja büntetőintézkedések bevezetését az észak-afrikai ország vezetése ellen. A tagállamok EU melletti állandó nagykövetei már szerdán foglalkoznak a kérdéssel - jelezte Catherine Ashton szóvivője. Nicolas Sarkozy francia elnök a nap folyamán már "konkrét szankciók gyors elfogadását" kérte az Európai Uniótól a líbiai véres megtorlásért felelős vezetők ellen, valamint a gazdasági és pénzügyi kapcsolatok felfüggesztését javasolta Tripolival.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa még kedd este zárt ajtók mögötti ülésén felszólította Líbiát, hogy haladéktalanul hagyjon fel az erőszakcselekményekkel, és egyben elítélte, hogy az észak-afrikai ország hatóságai leszámolnak a rendszerellenes tüntetőkkel.
Menekülthullám
Az olasz kormány attól tart, hogy "bibliai exodus", több százezres menekültáradat zúdulhat Olaszországra, ha megbukik Kadhafi - figyelmeztetett az olasz külügyminiszter a Corriere della Sera című milánói napilapban közölt interjújában. Franco Frattini szerint óvatos becslések szerint is 200-300 ezres menekülthullámra lehet számítani.
A líbiai belügyminiszter bejelentette, hogy átállt a tüntetőkhöz, és támogatja a "Február 17. forradalmat" - közölte az al-Dzsazíra arab hírtelevízió. A tévé egy amatőr videofelvételt közvetített, amely Abdel Fattah Junesz al-Abidi belügyminisztert íróasztalánál ülve mutatta, amint felolvassa a nyilatkozatát, és sürgeti a líbiai hadsereget, hogy csatlakozzon a néphez és annak "legitim követeléseihez".
A líbiai hatalomnak a polgári lakossággal szembeni erőszakcselekményei miatti tiltakozásul lemondott tisztségéről a Kadhafi-alapítvány ügyvezető igazgatója, Juszef Szaváni - közölte szerdán az al-Dzsazíra arab hírtévé. Az igazgató Moammer Kadhafi líbiai vezető második legidősebb fiának, az alapítvány vezetőjének, Szaif al-Iszlámnak a főtanácsadója volt. Szaváni a Reuters tudósítójának küldött sms-üzenetében azt írta, vasárnap lemondott a Kadhafi-alapítványnál viselt tisztségéről, így fejezve ki "döbbenetét az erőszak miatt".
Törökország több mint ötezer állampolgárát menekítette ki az elmúlt három napban a káoszba süllyedt Líbiából, egy török állampolgárt azonban megöltek az arab országban - közölte szerdán a török külügyminiszter. Ahmet Davutoglu ankarai sajtóértekezletén elmondta, hogy kedd este értesültek a török állampolgár - egy építőmunkás - haláláról. A CNN Türk török hírtévé honlapján közölte, hogy a 27 éves török munkást egy ismeretlen fegyveres lőtte agyon egy Tripoli közelében zajló építkezésen. Az észak-afrikai arab országban mintegy 25 ezer török állampolgár élt, dolgozott a válság kirobbanásáig.
Forrás: MTI/HírExtra