Nyakon csípték a szökött rabokat
Az afgán biztonsági erők legalább hatvanöt rabot fogtak el, kettőt pedig megöltek azok közül, akik hétfő hajnalban szöktek meg a dél-afganisztáni Kandahár börtönéből több mint négyszáz másik fogollyal együtt.
2011. április 26. kedd 18:36 - HírExtra
A börtönőrök hétfő reggel fedezték fel, hogy közel ötszáz rabnak nyoma veszett, és az egyik cellából alagút vezet kifelé a külvilágba. Az afgán biztonsági erők a nemzetközi koalíció csapataival karöltve hajtóvadászatot indítottak a szökött rabok után, akik között elég sok középszintű tálib vezető is van. Az igazságügyi minisztérium azt gyanítja, hogy belső segítői voltak a foglyoknak.
A börtön különböző biztonsági felújításokon esett át azt követően, hogy 2008-ban a tálibok kilencszáz társukat szabadították ki onnan.
A tálibok azt állítják, hogy a szökevények több mint egyötöde középszintű tálib vezető. Nagy részük már valószínűleg átszökött a tálibok hátországának számító Pakisztánba, bár az afgán hatóságok megerősítették a gyakran könnyedén átjárható, 2400 kilométer hosszú afgán-pakisztáni határ őrizetét. Ha vannak olyanok, akik Afganisztánban maradnak és nem sikerül elfogni őket, a tálibok sorait erősíthetik, ráadásul egy olyan időpontban, amikor a nyár közeledtével hevesebbé szoktak válni a harcok.
A kandahári Szarposza börtönt több millió dolláros költséggel újították fel és erősítették meg azt követően, hogy 2008-ban a tálibok kilencszáz társukat szabadították ki onnan. Afgán tisztviselők és NATO-támogatóik rendszeresen arról számoltak be, hogy a börtön biztonsága nagyban megnövekedett a három évvel ezelőtti fogolyszöktetés óta.
Nem világos, hogy az egyméteres átmérőjű, 320 méter hosszú alagúton miként tudott ennyi rab ilyen rövid idő alatt - óránként több mint száz ember - elmenekülni egy állítólag szigorúan védett börtönből.
Az alagút egy, a börtön látóhatárán belül lévő házból indult ki. Zabiullah Mudzsahid tálib szóvivő hétfőn közölte, hogy embereik öt hónap alatt ásták ki a börtönig vezető alagutat, elkerülve a kormányzati ellenőrzőpontokat és a jelentősebb utakat. Négy és fél órán keresztül tartott a szöktetési művelet úgy, hogy azt a fegyőrök nem vették észre.
A tömeges fogolyszökés következményeként az amerikai hatóságok késleltethetik a bagrami börtön feletti ellenőrzés átadását az afgánoknak. A Kabultól északra fekvő bagrami légitámaszponton létesített börtönben sok veszélyes lázadót őriznek. Emberjogi csoportok élesen bírálták az itt uralkodó állapotokat, amelyek szerintük a guantánamói börtöntáboréhoz hasonlíthatóak.
Forrás: MTI