Jönnek a kínaiak
Nemzetközi kérdések, a kínai fejlődés útja és a Kína-Európai Unió közötti kapcsolatok lesznek terítéken a május közepén Magyarországon sorra kerülő Kína-EU magas szintű stratégiai párbeszéd tárgyalásain - közölték csütörtökön Pekingben.
2011. május 6. péntek 08:58 - HírExtra
"Miközben a világban mélyreható és bonyolult változások mennek végbe, s a globális gazdasági felépülést bizonytalanság jellemzi, mindkét fél fejlődésének kritikus szakaszába érkezett" - hangoztatta tájékoztatóján Csiang Jü (Jiang Yu), a külügyminisztérium szóvivője azzal, hogy Kína és az Európai Unió kifejezett szándéka a kapcsolatok erősítése.
Csiang úgy vélte, a két félnek élnie kell azokkal a lehetőségekkel, amelyeket Kína idén kezdődött ötéves terve és az unió tíz évre szóló "EU 2020" stratégiája kínál. "Fontos, hogy a felek elfogadják egymás politikai valóságát, fejlődésének útját és erre építve törekedjenek a stratégiai együttműködés fokozására" - húzta alá még Csiang, s hozzátette: Kínának és az EU-nak fokoznia kell a párbeszédet, továbbá a kölcsönös bizalmat a politikai szférában.
Csiang közölte, hogy Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, egyben az Európai Bizottság alelnökének, valamint a magyar kormánynak a meghívására május 12. és 15. között Magyarországra látogat Taj Ping-kuo (Dai Bingguo) kínai államtanácsos.
Az első - ugyancsak Taj és Ashton közös elnökletével tartott - magas szintű párbeszédet tavaly tartották a délnyugat-kínai Kujcsou (Guizhou) tartományban.
A csütörtöki sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a közeli napokban Kínába látogat Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. "Kína kész az EU-val összhangban erőfeszítéseket tenni annak érdekében, hogy a közelgő események sikeresek legyenek és haladást érjenek el a kétoldalú kapcsolatokban" - jelentette ki a szóvivő.
Egyben azt is leszögezte, hogy Peking támogatja az EU bővítésének folyamatát és üdvözli, hogy az unió a jelenleginél aktívabb szerepet játsszon a globális ügyekben.
Forrás: MTI