Mentőőv a fiatal cukorbetegeknek?
A kutatók már sok éve dolgoznak azon, hogy sikerüljön olyan szerkezetet készíteni, mely pótolja a fiatalkori cukorbetegségben nem működő hasnyálmirigy vércukrot szabályozó tevékenységét.
2011. december 8. csütörtök 18:10 - HírExtra
A cukorbaj gyakori betegség, de a többséget az úgynevezett 2. típusú cukorbetegség miatt kell kezelni, mely az idősek betegsége. Az 1. típusú cukorbetegség a cukorbetegek 15 százalékát jelenti. Ezeknek a fiataloknak rendszeresen kell mérniük a vércukor értéküket és annak megfelelően adni az inzulin injekciót.
Az 1. típusú cukorbaj úgynevezett autoimmun betegség. Ez azt jelenti, hogy a páciens szervezete megtámadja és tönkreteszi saját hasnyálmirigyének béta sejtjeit, amelyek a cukoranyagcserét szabályozó inzulint gyártják. Az 1. típusú cukorbetegségben szenvedők nem tudnak inzulint termelni.
A mesterséges hasnyálmirigynek ezért két része van.
Az egyik rész az inzulin pumpa, mely a szükséges adagban nyomja be a páciens tervezetében az optimális egységnyi inzulint. A másik rész a folyamatos mérőműszer, a vércukor monitor, amelyet a bőr alá ültetnek és folyamatosan ellenőrzi a vércukor-szintet. A vércukor mérőszerkezet szabályozza az inzulin adagolását.
Az első ilyen szerkezeteket már többfelé kipróbálták és igyekeznek tökéletesíteni. Az FDA most olyan rugalmas szabályokat igyekezett megfogalmazni, melyek betartása növeli az új műszerek biztonságát, megadja, hogy a vizsgálatok során hány beteg kezelésére és milyen hosszú kezelésére van szükség ahhoz, hogy a műszer forgalomba hozatalát engedélyezzék.
Az első ilyen gépezetek használata a beteget ágyhoz kötötte, mert teljes méretük meghaladta egy hűtőgép nagyságát. Most az inzulin adag kiszámítását a mind kisebb számítógépes rendszerek már igen kis szabályozó rendszerekkel megoldják. Ez év júniusában az Amerikai Diabétesz Társaság kongresszusán már két ilyen hordozható gyógyító készüléket bemutattak a szakembereknek.
Forrás: MTI