2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Aggodalmak Iránnal szemben

Közös határozati javaslatot terjesztett be szerdán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) kormányzótanácsa elé az iráni nukleáris tárgyalásokban részt vevő hat ország, az iráni atomprogrammal kapcsolatos aggodalmaikat hangoztatva.
2012. szeptember 12. szerda 14:23 - HírExtra
A zárt ajtók mögött folyó ülésről kiszivárgott értesülések szerint a javaslat megfogalmazói a szövegben "komoly aggodalmuknak" adnak hangot amiatt, hogy Irán nem működik együtt kellőképpen az atomenergia békés felhasználásán őrködő ügynökség ellenőreivel.

A javaslat nem utalja az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé a kérdést. Ugyanakkor Iránnak szánt jelzésként értékelhető, hogy a tárgyalásokon részt vevő nyugati országoknak - az Egyesült Államoknak, Németországnak, Franciaországnak és Nagy-Britanniának - sikerült Oroszországot és Kínát is megnyerni egy közös határozati javaslatnak.

Nyugati országok feltételezése szerint Irán békés célúnak mondott atomprogramja leple alatt atomfegyver kifejlesztésére törekszik. Teherán visszautasítja ezt a feltételezést.

A NAÜ főigazgatója, Amano Jukija először tavaly novemberben mondta ki: nem zárható ki, hogy az iráni atomprogramnak "katonai vetületei" is vannak.

Amano hétfőn a tanács ülését megnyitó beszédében szorgalmazta, hogy Teherán "késedelem nélkül" egyezzen bele az ellenőrzések végrehajtásába. Aggasztónak nevezte, hogy a számos egyeztetés ellenére nem született kézzelfogható eredmény az ügyben és felhívta Iránt, hogy bocsátkozzon "tartalmi párbeszédbe" az ügynökséggel.

A kormányzótanács elé beterjesztett szöveg név szerint kitér a parcsini katonai létesítményre is.
A NAÜ leginkább ide akar bebocsátást nyerni, miután műholdfelvételek alapján feltételezhetőnek tartja, hogy be nem jelentett kísérletek nyomait akarják eltüntetni ott. Teherán ezzel szemben azt állítja, hogy az ottani tevékenységnek "semmi köze" a szervezetnek a nukleáris energia békés célú felhasználását ellenőrző feladatához.

A javaslatról várhatóan csütörtökön szavaznak a 35 tagú kormányzótanácsban. Mivel Oroszország és Kína is a javaslat mögött áll, várhatóan megkapja a többségi támogatást a szöveg.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását