Vaseső és homokhó esik
Először készült időjárás-jelentés egy barna törpére vonatkozóan: csillagászok szerint a Földhöz legközelebbi "félresikeredett csillagok" felszínén villámlásokkal és hurrikánokkal tarkított olvadt vas esőre és forró homok "havazásra" kell számítani.
2014. január 8. szerda 18:27 - HírExtra
Az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) Spitzer infravörös űrtávcsövének köszönhető eredményeket az Amerikai Csillagászati Társaság Washingtonban megrendezett 223. találkozóján ismertették. Ez a valaha készült legrészletesebb időjárás-jelentés, amely egy Naprendszerünkön kívüli világra vonatkozik.
A barna törpék ugyanazon sűrű por- és gázfelhőkből képződnek, mint a csillagok és a bolygók. Ám míg ugyanabban az "inkubátorban" növekednek, a barna törpéket "félresikeredett csillagoknak" is nevezik, mivel tömegük jóval kisebb, mint a forróbb és fényesebb napoké. A kisebb tömeg miatt viszont magjuk hőmérséklete nem elég magas a hidrogént héliummá égető termonukleáris reakció beindításához, e nélkül az energiaforrás nélkül pedig a barna törpék hidegebb és kevésbé fényes objektumok, mint a csillagok.
A szakemberek forró és ellenséges helyekként ismerik ezeket az űrobjektumokat, ám amikor 44 különböző barna törpére irányították a Spitzer űrtávcsövet, legnagyobb meglepetésükre a vizsgált törpék majdnem felénél az időjárás egyértelmű bizonyítékait fedezték fel - megjósolhatatlan mintájú dinamikus viharrendszereket.
"A barna törpéken tomboló viharok rendkívül erősek és változékonyak. Ez időjárás és nem éghajlat" - mondta Aren Heinze, a New York állambeli Stony Brook Egyetem munkatársa. - Az eső túl forró ahhoz, hogy víz legyen, ezért valószínűleg olvadt vasról, vagy szilikátokról van szó."
Az eredmények olyan "időjárási szabályosságra" utaló bizonyítékokat mutattak, amely időjárás-jelentések elkészítését teszik lehetővé. "Reményeink szerint idővel az exobolygók időjárást is feltérképezhetjük, és talán ott is találunk szabályosságokat" - idézte a szakembert a BBC News.
A kutatócsoport a Földhöz legközelebbi - 6,5 fényév távolságba lévő - barna törpe párnak otthont adó kettős rendszert - Luhman 16AB - választotta ki alaposabb elemzésre. A szakemberek űrtávcsöve 160-640 kilométer per órás, hurrikán-erejű szeleket, az 1227 Celsius-fokot is elérő hőmérsékletet, és a barna törpék felszínének mintegy 50 százalékát elfedő felhőket észlelt.
A vizsgálatból az is kiderült, hogy néhány barna törpe jóval lassabban forog, mint az eddig vélték a szakemberek.
(http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-25647657)
Forrás: MTI