2024. november 22. - Cecília

Szinte senki nem fizet eleget a NATO-ban

Az európai NATO-tagállamok közül tavaly csak Görögország és Észtország teljesítette az atlanti szövetség által a hazai össztermék (GDP) 2 százalékában meghatározott védelmi költségvetési minimumot, miközben az ázsiai feltörekvő hatalmak most már csaknem másfélszer annyit fordítanak katonai kiadásokra, mint Európa - áll a legnagyobb londoni hadászati-védelmi kutatóintézet kedden ismertetett éves világjelentésében.
2017. február 15. szerda 09:24 - HírExtra
 

A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) által a világ védelmi kapacitásairól és katonai egyensúlyi helyzetéről összeállított 576 oldalas idei elemzés (Military Balance 2017) szerint ahhoz, hogy az összes európai NATO-tagállam teljesíthesse a GDP-érték legalább 2 százalékában kijelölt védelmi kiadási célt, katonai költségvetésüket átlagosan több mint 40 százalékkal emelniük kellene.

Az IISS elemzői hangsúlyozzák, hogy a 2 százalékos célt teljesítő európai NATO-országok száma még csökkent is, hiszen 2015-ben négy ország - Görögország és Észtország mellett Lengyelország és Nagy-Britannia is - elérte e védelmi kiadási arányt.

A britek sem

A tanulmány kiemeli, hogy jóllehet Nagy-Britannia változatlanul az egyetlen európai ország a világ öt legnagyobb védelmi költségvetésű hatalmának mezőnyében, tavaly azonban a brit védelmi kiadások is a hazai össztermék 2 százaléka alá csökkentek, mivel a brit gazdasági növekedésének üteme meghaladta a London által védelemre fordított összeg bővülését.

Az IISS számításai szerint Nagy-Britannia 2016-ban a GDP-érték 1,98 százalékát költötte védelmi célokra.

A brit védelmi minisztérium mindazonáltal hivatalos közleményben cáfolta a londoni kutatóműhely adatait. A tárca keddi nyilatkozata szerint az IISS helytelen számítási módszert alkalmazott, mivel dollárban mérte a brit védelmi kiadásokat, anélkül, hogy figyelembe vette volna a font árfolyamának tavalyi ingadozásait. A minisztérium szerint a NATO-adatok is azt mutatják, hogy Nagy-Britannia védelmi kiadásai meghaladják a hazai össztermék 2 százalékát.

Az IISS londoni székhelyén kedden bemutatott éves jelentés ugyanakkor nyíltan bírálja a NATO által mindegyik tagállamra egyformán meghatározott GDP-arányos kiadási célt. A kutatóintézet szakértői szerint bizonyos körülmények között a hazai össztermék 1 százalékával egyenlő védelmi költségvetés is teljesen elégséges, más esetekben a 3 százalék is elégtelennek bizonyulhat.

Növelni kellene?


Az IISS szerint hasznosabb lenne, ha a NATO az egyes tagországokban műveleti szempontból jelentőséggel bíró, helyileg kijelölt területeken kérné a beruházások növelését.

A tanulmány szerint az európai védelmi kiadások tavaly mindössze 0,5 százalékkal bővültek reálértéken, az ázsiai hatalmak katonai költségvetése ugyanakkor minden évben 5-6 százalékkal emelkedik. Ázsia már 2012-ben átvette Európától a világ második legnagyobb védelmi költségvetésű térségének helyét az Egyesült Államok mögött, és ma már Európánál 1,3-szer többet fordít védelmi kiadásokra.

A kutatóintézet szerint ebben a környezetben a Nyugat védelmi technológiai fölénye, amely korábban megkérdőjelezhetetlen volt, most már korántsem magától értetődő. Bizonyos területeken, főleg a légi hadviselésben például Kína csaknem elérte a nyugati színvonalat, egyes orosz rakétafegyverek hatósugara pedig meghaladja az összehasonlítható kategóriájú amerikai fegyverrendszerekét - áll az IISS kedden ismertetett éves jelentésében.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását