Ablakcsere pro érvek
Pont amiatt, mert csak télen tudnak kijönni ablakot cserélni egyes cégek, sokan le is mondanak arról, hogy megtörténjen a csere. Sokan nemcsak az ablakcserét hagyják kellemesebb évszakokra, hanem magát a lakásfelújítást is, hiszen téli hideg időben úgysem lehet olyan jól haladni. Pedig nem biztos, hogy jól teszik, hogy felhagynak elképzelésükkel...
Fontos tudni, hogy a lakásfelújítás ezen folyamatai nem egyszerre zajlanak. Először történik a külső homlokzat szigetelése, ezt követi a szellőztetőrendszer kiépítése, majd a sort a nyílászárók cseréje zárja. Ha a sorrend megborul és előbb cserélik ki a nyílászárókat, előtte azonban nem építik ki a szellőztetőt, akkor garantált a penészesedés.
Miért?
Mivel a cúgos nyílászárókon keresztül a széltől függően szabályozatlan, akár túlszellőztetés is megvalósul. Az ablakcsere után nem fog változni a szellőztetési szokás, így a pára feldúsul, a hőhidakon kialakul a penész. Fontos tehát, hogy ha ablakcserében gondolkozunk, azzal párhuzamosan gondoskodni kell a gépi szellőztetésről is, nem lesz elég az, ha folyamatosan nyitogatjuk az ablakot.
A fűtésszámlán egyáltalán nem spórol az, aki lemondott
a téli ablakcseréről. Hiszen a régi ablak minősége rosszabb, a hideg levegő behatol a lakásba, ami miatt jobban fel kell csavarni a fűtést. Ezzel viszont magasabb lesz a számlánk, bármennyire is azt hisszük, hogy nem. Ráadásul télen a szárazabb levegő miatt nagyobb az esélye a légúti megbetegedéseknek, és ezen betegségek a hideg, száraz levegővel vannak összefüggésben.
Mindezek alapján tehát nem járunk rosszabbul, ha a téli hónapokra időzítjük az ablakaink cseréjét. Egy nap az egész, mikor a szakemberek elvégzik a munkát, egy napig lesz "kifagyva" a lakás. Utána viszont nem marad más, mint a kellemes meleg anélkül, hogy túlzásba vinnénk a fűtőberendezés használatát. Csökkenthetjük a felhasznált energia mennyiségét.
Ablakcsere kontra érvek
Kicserélték az ablakainkat, a száraz levegő pedig kezd megszűnni. Emelkedik a levegő páratartalma, és amennyiben nem szellőztetünk rendszeresen, megjelennek az első páralecsapódások a lakásban. A páralecsapódások nyomán pedig idő kérdése, és
virítani fog a penész is. A penész rendkívül káros az egészségre, hiszen nem más, mint egyfajta gomba, melynek spórái allergiás reakciót válthatnak ki.
Örülünk, hogy kicseréltük az ablakot. Fincsi meleg a levegő a lakásban. Többet alszunk. És ezt a téli időjárásra fogjuk. Pedig, nem sokan tudják, hogy a jól szigetelő nyílászárók tényleg jól leszigetelik a belső teret, így kevesebb friss levegő jut a lakásba, ezáltal a belső térbe. A kevesebb friss oxigén miatt lelassulunk,
aluszékonyabbá válunk.
Hogyan lehetne megoldani a negatív következményeket?
Az entalpia hőcserélő megoldás lehet az emberek számára, különösen a téli időszakban tapasztalt negatív hatásokkal szemben. Az Entalpia egy olyan különleges hőcserélő, amellyel a benti elhasznált levegő hője és páratartalma is visszanyerhető. Nem plusz nedvességet juttat a levegőbe, hanem az elhasznált levegő páratartalmát hasznosítja újra, így a szellőztetőberendezés nem tudja elvonni a keletkezett plusz nedvességet, szárazabb, frissebb, egészségesebb maradhat a levegő, ami által az immunrendszerünket is támogatjuk, hogy jobban védekezzen a téli betegségek ellen. Ráadásul az utcákról beszivárgó allergén részecskék sem fognak bejutni a lakásba, amíg a szellőztetőrendszert használjuk.
A
Szellőztető csapatának jóvoltából elérhető legmodernebb, Zehnder márka alatt futó szellőztető berendezések energiatakarékosak, alacsony a fűtési (nyáron pedig a hűtési) költségük, így pénztárcánkat is kímélni tudjuk a hosszú téli időszakokban.