2024. november 22. - Cecília

Budapesten nyerhet francia érmet a magyar női focis

A francia Olympique Lyon hatodszor, magyar származású csatára, Marozsán Dzsenifer negyedszer nyerheti meg a női labdarúgó Bajnokok Ligáját, amelynek döntőjét szombaton 18 órától rendezik Budapesten, a Groupama Arénában.
2019. május 17. péntek 13:42 - HírExtra
 

A Lyon a 2001-ben alapított - és 2009-ig női UEFA Kupának nevezett - sorozat legeredményesebb klubja: két finálét veszített és ötöt nyert, köztük a legutóbbi hármat. Ellenfele, az FC Barcelona első spanyol csapatként jutott el már az elődöntőig is.

Az 1992-ben, Budapesten született Marozsán mindössze négyéves volt, amikor családjával Burbachba költözött, mivel édesapja, a négyszeres válogatott labdarúgó, Marozsán János a német harmadosztályú 1. FC Saarbrücken csapatába igazolt. A 2007/08-as szezonban minden idők legfiatalabb játékosa, majd legfiatalabb gólszerzője lett a női Bundesligában az 1. FC Saarbrücken színeiben. Később az 1. FFC Frankfurtot erősítette, amellyel egyszer megnyerte (2015), egyszer elveszítette (2012) a BL döntőjét, Lyonban pedig 2016 óta futballozik és további két alkalommal nyert BL-t (2017, 2018).

Marozsán a korosztályos német válogatottaknak is alapembere volt, a felnőtt nemzeti együttesben 2010 óta 89 mérkőzésen 63 gólt szerzett. A 2013-as Európa-bajnokságon és a 2016-os olimpián is tagja volt a győztes csapatnak. A sportág történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezetnél (IFFHS) kétszer választották a világ legjobb játékmesterének (2016, 2018). Tavaly három hónapot ki kellett hagynia tüdőembólia miatt, októberben tért vissza a pályára.

Csapattársai közül a norvég csatár, Ada Herberger nyerte meg a tavaly első alkalommal átadott női aranylabdát. A 23 éves csatár már több mint háromszáz gólnál tart felnőtt pályafutása alatt. A Lyon keretében hárman is vannak - Wendie Renard, Sarah Bouhaddi és Eugenie Le Sommer -, akik a klub mind az öt korábbi BL-győzelmének részesei voltak.

Az FC Barcelona ellen szól, hogy eddig még egy egyesület sem tudott férfi és női BL-t is nyerni. A katalánok egyik legismertebb játékosa Lieke Martens, aki oroszlánrészt vállalt Hollandia hazai Európa-bajnoki győzelméből 2017-ben. A védelem egyik oszlopa a spanyol válogatottsági csúcstartó Marta Torrejón, aki 2013 óta erősíti a csapatot.

A címvédő kispadján 2017 óta a korábbi francia válogatott Reynald Pedros ül, akit tavaly az év legjobb női csapattal foglalkozó edzőjévé választották. A katalán Lluis Cortes elemzőként csatlakozott a Barcelonához ugyancsak 2017 nyarán, majd a női csapatnál lett másodedző. Az előző vezetőedzőt a mostani szezon közben menesztették és a hátralévő mérkőzésekre Cortest nevezték ki a helyére.

A szombati döntő két csapata eddig kétszer találkozott egymással, a tavalyi negyeddöntőben a Lyon házigazdaként 2-1-re, idegenben pedig 1-0-ra győzött.

A női Bajnokok Ligájában a budapesti lesz a tizedik döntő, de az első, amit a férfiak fináléjától független időpontban és városban rendeznek. A magyar szövetség (MLSZ) 2017 februárjában hozta nyilvánosságra, hogy érdeklődik a rendezés iránt, az európai szövetség (UEFA) pedig abban az évben szeptemberben nevezte ki Budapestet házigazdának a kazah Nurszultannal szemben. Magyarország még sosem adott otthont európai klubtorna döntőjének.

A jegyértékesítés idén március 8-án indult, és május 11-én talált gazdára az utolsó belépő, tehát telt ház lesz a Ferencváros stadionjában. A kapunyitásra 16 órakor kerül sor, a nézőket a kezdés előtt számos színes programmal várják a szervezők.

Az UEFA sajtóközleményében Csányi Sándor MLSZ-elnök elmondta, az utóbbi néhány évben jelentősen nőtt a női labdarúgók száma Magyarországon.

"A női mérkőzések népszerűbbek lettek a tévében, és biztos vagyok benne, hogy a szombati meccs is nagy lökést ad ennek a folyamatnak, és még több fiatal női játékost vonz a sportág közelébe" - tette hozzá.

A közlemény szerint az MLSZ az UEFA-val együttműködve mindent megtesz annak érdekében, hogy a női labdarúgás minél jobban kihasználja a fejlődési lehetőségeket az országban. Mindössze két év alatt a női futballisták száma csaknem megduplázódott, a játékot 18 év alatt elkezdők számában pedig még nagyobb volt a növekedés.

"Örömmel látjuk, hogy az MLSZ az elmúlt években nagy lépéseket tett. A női labdarúgás az egész kontinensen fejlődik, ez alól Magyarország sem kivétel. Soha ennyi nő nem focizott Magyarországon mint napjainkban, és remélhetőleg ez a következő években a válogatott teljesítményének is nagy lökést ad" - mondta az UEFA női labdarúgásért felelős vezetője, Nadine Kessler.

A szombati mérkőzést a 38 éves orosz Anasztaszija Pusztovojtova vezeti. Stábjának két magyar tagja is lesz, ugyanis Kulcsár Katalin negyedik játékvezetőként tevékenykedik majd, Török Katalin pedig tartalék asszisztens lesz.

A meccset 41 országban - 16 Európán kívüliben - lehet majd élőben nézni a televízióban.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Sport témában
Kijutunk-e a labdarugó világbajnokságra?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását