A december 1-jei hivatalba lépése előtt az uniós tagállamokat végiglátogató Charles Michel a Mateusz Morawieckivel folytatott tárgyalásait követően elmondta: egyetértettek abban, hogy globális viszonylatban az Európai Uniónak a jelenleginél fontosabb szerepet kellene betöltenie. Javasolta, hogy ennek érdekében az Európai Tanács (ET) decemberi csúcsértekezletén napirendre kerüljön a testület prioritásait megfogalmazó stratégia is.
Michel meggyőződése szerint Lengyelország fontos szerepet tölt majd be a "nagyobb bizalmon alapuló kompromisszumok" kimunkálásában, többek között a 2020-2027-es uniós költségvetés esetében, amelyről egyelőre nagyon eltérő elképzelések vannak.
Morawiecki a költségvetésről szólva elmondta, hogy a találkozón részletesen megvitatták a lehetséges új bevételi forrásokat.
Megerősítette: Varsó támogatja az unió saját bevételeinek növelését. Ez többek között arra vonatkozhatott, hogy Morawiecki az uniós fórumon a brit kilépéssel járó bevételkiesés kapcsán többször javasolta a tagállami befizetések növelését.
Nagy figyelmet szenteltek a klímapolitikának is - mondta a lengyel kormányfő, kulcsfontosságúnak nevezve a környezetvédelmi vonatkozásokat, a károsanyag-kibocsátás lehető legnagyobb mértékű csökkentését. Egyúttal hangsúlyozta: a klímavédelem során tekintettel kell lenni energiabiztonsági tényezőkre és a tagállamok versenyképességére is.
A tárgyalás napirendjén az innováció, a védelem, az uniós piac kérdései is szerepeltek, valamint a Kínával és Oroszországgal fenntartott kapcsolatok - közölte Morawiecki. Szerinte uniós színtéren "nehéz tárgyalások" várhatók több fontos témában. Ennek kapcsán hangsúlyozta: fontosnak tekinti a kölcsönös bizalomépítést, egyfajta "új nyitást, új megközelítést", amelyet - mint mondta - a varsói egyeztetés során Michel képviselt.
Charles Michel a volt lengyel kormányfőt, a jelenleg ellenzéki Polgári Platformhoz közel álló Donald Tuskot váltja az uniós kormányfőket tömörítő Európai Tanács élén. Lengyel kommentátorok ezzel összefüggésben kiemelik, hogy az ET távozó elnöke hivatali minőségében ritkán járt Lengyelországban, meglehetősen hűvös kapcsolatai voltak a varsói kormánnyal.