Az idősebb Orbán Győző többségi tulajdonában álló bányacég a kitermelt dolomitzúzalék mellett különböző betontermékeket is árusít. Ahogy azt már korábban bemutattuk, a cég rendszeres beszállítója nagy állami beruházásoknak is, tehát a piaci átlagnál drágábban kínált termékekért közpénzt is kap - számol be a Direkt36.
Építőipari források korábban a Direkt36-nak azt mondták, hogy a beruházásokat levezénylő fővállalkozók általában nagyon érzékenyek az árra, és az olcsóbb beszállítókat keresik. Több forrás kiemelte, hogy Orbán apjának cége jó minőségű építőanyagokat árul, és a termékeinek magas ára ellenére is keresett partner. Az elmúlt években látványos növekedést produkált, a nyereségesség tekintetében lényegében a teljes konkurenciát lekörözte. A cég tavalyi bevételének közel 45 százaléka volt profit.
Az aktuális árlisták összehasonlításából látszik, hogy jelenleg Orbán apjának cége árul legdrágábban betonelemeket, aknagyűrűket: a versenytársainál 19-72 százalékkal magasabb áron.
Ez esetben így működik a közbeszerzés
Egy-egy állami beruházás fővállalkozóját közbeszerzés keretében választják ki, amelynek az a célja, hogy a legjobb ajánlatot tevő cég (vagy konzorcium) nyerje el a megrendelést. Az építőanyagokat szállító cégek hasonlóképp versenyeznek egymással, azonban ennek a részletei már nem követhetők nyomon nyilvános adatbázisokban - írja a Direkt36.
Miután a projekten dolgozó vállalkozó bekéri az ajánlatokat a potenciális építőanyag-beszállítóktól, tárgyalásos egyeztetések indulnak. A lap egy építőipari forrásra hivatkozva mondja: "a kiválasztásnál az első szempont az, hogy a szabványoknak megfelelő építőanyagot tudjanak beszállítani a cégek."
„Ha a szabványnak megfelelnek, rettenetes nagy minőségi különbségek nem lehetnek a termékek között. Ezután egy építőipari cég számára az az alap, hogy drágábban nem veszi meg a terméket, mint amennyiért mástól megkaphatja” – mondta a forrás.
Ha egy megrendelő egy régi, megbízható beszállítójától nem a legjobb ajánlatot kapja, előfordulhat, hogy megpróbálja „belekormányozni a legkedvezőbb árkategóriába”: azaz csak azzal a feltétellel rendel a cégtől építőanyagot, ha leviszi az árajánlatát a legolcsóbb ajánlat szintjére.
A forrás szerint 2010 előtt az volt a jellemző, hogy a legolcsóbb ajánlattól maximum 3-5 százalékkal tértek el a megrendelők. „Mostanra ez az eltérés már a 30-50 százalékot is elérheti. Persze ez csak a speciális, VIP beszállítók árai vonatkozik. Mint például a papára” – mondta a forrás a Direkt36-nak idősebb Orbán Győzőre utalva.