Az othoni munkavégzésnek számos pozitív hatása van, például jóval kevesebbet kell utaznunk, emiatt rengeteg időnk szabadul fel és még a pénztárcánk sem zsugorodik.
Azonban mint minden másnak, úgy a távmunkának is két oldala van és igencsak elfogultak lennénk, ha azt állítanánk, hogy csak pozitívumai vannak az ilyesfajta munkavégzésnek.
A produktivitás ugyanis abban a környezetben a legjobb, ahol minél kevesebb zavaró inger van és az egész hely a munkához van tervezve. Nem nehéz belátni, hogy az otthonunk nem ilyen. A saját házába rendszerint akkor megy az ember, mikor végzett a teendőivel, és szeretne valahol megpihenni. Tehát az egész ház a pihenésre van kitalálva és tervezve, és nem a produktivitásra – ezt a problémát pedig nem oldja meg a kávé hatása.
Megoldást jelenthet az, ha az egyik sarkot vagy szobát irodának jelöljük ki, ehhez azonban arra van szükség, hogy az ember jó előre meg tudja tervezni a távmunkát illetve az ahhoz szükséges feltételeket, és fel tudjon rá készülni (pl.: irodai kellékek beszerzésével). Sajnos azonban erre a legtöbb embernek nem volt ideje, mert a koronavírus nagyon gyorsan terjedt el az egész világban.
Vajon hogyan orvosolják ezt a problémát maguk az érintettek?
Ez a képes ábra pontosan az ilyen kérdésekre ad választ!
Az tehát egyből látható, hogy a korábban távmunkában dolgozó emberek (pl.: kisállat gazdák, nyugdíjasként dolgozók, szabadúszók vagy terhes nők) helyett ma már a pénzügyi szakemberek dolgoznak a legnagyobb számban otthonról.
Érdemes azonban úgy gondolni ezekre az adatokra, hogy tudatosítjuk magunkban: még javában benne vagyunk a járványban, ezért a változás kellős közepén vagyunk, és csak hónapok vagy akár évek múlva fog kirajzolódni, hogy vajon mekkora hatással volt a járvány a digitalizáció felgyorsulására.