Sokaknak okoz gondot, hogy a maximum 50%-os támogatást csak utólag, a munkák kifizetését követően lehet igényelni. Január első felének tapasztalatai alapján többen, akiknek nincs elegendő pénzük a felújításra, és nem akarnak vagy tudnak banki hitelt igénybe venni, zálogkölcsönből tervezik a munkálatok előfinanszírozását – mutat rá a BÁV Zálog.
A BÁV Zálog országos fiókhálózatában már január első napjaiban voltak olyan érdeklődők, akik az Otthonfelújítási Támogatás kapcsán a költségeket részben zálogkölcsönből szeretnék előfinanszírozni. Ahogy korábban a kormány bejelentette, év elejétől elindítottak egy új támogatási formát a lakásfelújításba kezdők számára. Ennek részeként a gyermeket nevelő ingatlantulajdonosok a munka- és alapanyagköltségeik felét – maximum 3 millió forintot – utólag visszakaphatják.
„A zálogkölcsön kiszélesíti az igénylők körét. Olyanok számára is megteremti a lehetőséget a támogatás igénybevételére, akik ugyan jogosultak lennének, de nincs elegendő pénzük a felújítás elvégzésére. Leginkább olyan ügyfelek érdeklődtek eddig a fiókokban, akik az utólag visszakapott támogatás összegét nem tudják vagy nem akarják banki hitelből megelőlegezni ” – mondta el Dandé Imre, a BÁV Zálog igazgatója.
Önerőre ugyanis mindenképpen szükség van, hiszen a munka teljes költségét előre ki kell fizetni, és csak a felújítás befejezése után igényelhető a támogatás. A fiókokban arra számítanak, hogy ismét életbe lép a már jól ismert családon belüli segítségnyújtás. Hiszen például a fűtési rendszer vagy a bojler váratlan meghibásodása esetén is gyakran nyúlnak családi vagyontárgyakhoz, jellemzően aranyékszerekhez, amelyeket néhány hónapon belül ki is váltanak.
A zálogkölcsön ráadásul gyorsabb pénzhez jutást biztosít, mint a banki hitelek. Ez pedig a felújítást tervezők és már végzők számára is előnyt jelenhet. A koronavírus járvány ellenére ugyanis változatlanul kapacitáshiány van az építőipari piacon, így továbbra sem egyszerű a megfelelő, szabad erőforrásokkal rendelkező munkaerőt találni. Ilyen vállalkozókkal pedig rendszerint akkor lehet szerződést kötni, ha munkák egy részére vagy egészére a szükséges tőke rendelkezésére áll és a projektet azonnal el lehet indítani.
„A záloghitelezésben nem számít újdonságnak az építkezés, felújítás váratlan költségeire, vagy a mindig a legrosszabb időpontban meghibásodó háztartási eszközök cseréjére felvett kölcsön. Sok vállalkozó tart már aranytömböt, hogy egy késedelmes fizetés esetén ennek segítségével fedezze a béreket vagy az anyagköltséget. Az is mindennapos, hogy a zálogkölcsön segítségével használnak ki egy jó üzleti lehetőséget és a várt nyereségre számítva fizessék ki előre a költségeket a zálogkölcsönből. Minden ilyen élethelyzet sajátossága, hogy a bevétel csak később érkezik meg, így egy átmeneti időszakot kell pénzügyileg áthidalni. Legyen szó egy nyílászáró cseréjéről vagy egy teljes ház felújításáról, az előfinanszírozásra jó megoldást lehet a zálogkölcsön. Ráadásul a zálogtárgy elvesztésétől sem kell félni, hiszen a támogatás utalása után, az is kiváltható, elhúzódó munkák esetén pedig bármeddig hosszabbítható” – fűzte hozzá az előzőekhez a zálogigazgató.