Szergej Lavrov és Heiko Maas meghívása a magyar nagykövetek augusztusi tanácskozására arra utal, hogy a magyar diplomácia a kelet-nyugati együttműködést részesíti előnyben a Kelet feltartóztatására irányuló amerikai és NATO-politika helyett, előnyösebb feltételeket teremtve Magyarország sokoldalú kapcsolatépítéséhez, az ország biztonságának erősítéséhez és fejlődésének meggyorsításához.
Ügyes kezdeményezésével a magyar diplomácia semlegesíteni akarja brüsszeli NATO és EU körök összehangolt támadását Magyarország keletinyitás-politikája ellen, különös tekintettel a paksi atomerőműre, a Budapest-Belgrád vasútvonal korszerűsítésére és a Fudan egyetem befogadására.
Bár a német diplomácia vezetője még nem mondott igent a meghívásra, vélhetően nem fog kitérni előle, hiszen Berlin – mint azt Angela Merkel is Joe Biden értésére adta július 15-i washingtoni találkozójukon – nem leépíteni, hanem erősíteni akarja kapcsolatait Oroszországgal és Kínával, főként gazdasági téren. Magyarország közvetítői szerepvállalásának súlyát növeli, hogy a Visegrádi Négyek soros elnöke is.
Sikere esetén a magyar diplomáciai kezdeményezés áttörést hozhatna az évek óta leépülő orosz-nyugati politikai viszony újjáélesztésében, annak minden előnyével Európa biztonságára és együttműködésére nézve – értékelte a Magyar Békekör.