A kerékpározásra gyakran az ideális testsúly elérését segítő tevékenységre gondolunk. Mivel a rendszeres biciklizés jelentős mennyiségű kalóriát éget el, így valóban alkalmas a felesleg leadására. Óránként hozzávetőlegesen 500-1000 kalóriától szabadulhatunk meg, ami napi rendszeresség esetén megfelelő segítség a fogyni vágyók számára.
A cél érdekében természetesen nem feledkezhetünk meg a megfelelő minőségű és mennyiségű táplálék megválasztásáról sem. Emellett a kerékpározás tökéletesen alkalmasa a láb és a fenék izomzatának formálására is.
Fontos megemlíteni azt is, hogy a kerékpározás rendkívül jó hatással van a tüdő egészségére és teljesítőképességére. A kardió edzésformákról ez általánosan elmondható, noha a kerékpározás esetében a városi szmog problémája rendszeresen felmerül. Természetesen nem lehet kétségbe vonni, hogy hegyi utakon friss levegőn kerékpározni sokkal egészségesebb, de érdemes mérlegelni a városi biciklizés pozitív és negatív hatásait is.
Egyes elemzések és tanulmányos szerint a gépjárműben utazók lényegesen nagyobb légszennyezésnek vannak kitéve, mint a kerékpárosok. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a a kerékpáron ülve fejünk némileg magasabban helyezkedik el, ráadásul a szabad légmozgás segítséget jelent a szennyeződések kisöprésében.
Ezzel szemben a gépkocsit utasterében megrekednek a szennyezőanyagok, noha ezek mennyisége elsősorban a jármű szűrőberendezéseitől függ. A tanulmányok szerint még a buszon utazók is nagyobb szennyezőanyagot kénytelenek belélegezni, mint a kerékpárosok. Amennyiben még inkább csökkenteni szeretnénk a belélegzett szennyezőanyagok mennyiségét, használjunk légszűrős maszkot, amely szinte bármely sportüzletben megvásárolható.
A rendszeres kerékpározás csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát is. Ennek magyarázata a rendszeres testmozgásban rejlik, hiszen biciklizés során a szívverés felgyorsul, a vérkeringés pedig javul. Fontos megemlíteni azt is, hogy a rendszeres kardiómozgás védelmet jelent az elhízással szemben, ami a szív- és érrendszeri megbetegedések elsőszámú kockázata.
A rendszeres testmozgás és az aktív életmód az alvás minőségére is jótékony hatást gyakorol. Az életkor előrehaladtával a testmozgás mennyisége és intenzitása rendszerint csökken, így a napi stressz levezetése kevésbé hatékony. Éppen ezért a nyugalmi órák és az alvás minőségi is romolhat. A kerékpározás erre a problémára is megoldást szolgáltat, hiszen 50 éves kor felett is aktívan űzhető.
Aki rendszeresen kerékpározik, nagyobb valószínűséggel kerülheti el a szezonális fertőző betegségeket. Ennek magyarázata abban rejlik, hogy a rendszeres mozgás javítja a felsőlégutak állapotát és ellenállóképességét így védettebbé válunk az influenzaszerű betegségekkel szemben. Érdemes tudni, hogy már a visszafogott intenzitású testedzés is nagymértékben képes növelni az esszenciális proteinek termelését, illetve a fehér vérsejtek aktivitását.
Számos érvet soroltunk fel, ami miatt érdemes megfontolni a rendszeres