A Kommerszantban megjelent interjújában Alekszander Grusko orosz külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy a NATO pontosan tudja, milyen katonai-műszaki lépésekkel kell számolnia nemleges válasz esetén. „Soha nem titkoltuk el lehetőségeinket, átláthatóan cselekszünk” – tudatta, majd így folytatta: “Mi nem fenyegetünk senkit sem. Mi figyelmeztetünk. Álláspontunk teljesen világos és kiszámítható. Világosan megfogalmaztuk, és most hasonlóan őszinte válaszra várunk. Akkor döntünk majd”.
A Békekör tudósítója megjegyezte: Moszkva 2021. december 15-én nyújtotta át az Egyesült Államoknak írásos követelését arról, hogy az USA és a NATO nyújtson törvényes biztonsági garanciát neki, ahelyett, hogy felvonulna az orosz határokhoz. Fő követelésként fogalmazta meg a NATO keleti bővítésének leállítását (Ukrajna és Grúzia), ne telepítsen támadó fegyvereket (rakétákat) az orosz határok közelébe, és vonja ki csapatait és fegyverzetét azokból a volt szocialista országokból, amelyek 1997-et követően az Észak-atlanti Szerződés tagjává váltak.
Moszkva a Nyugat értésére adta, hogy ilyen garancia esetén a maga részéről kész hasonló garanciát nyújtani, vagyis közös megállapodással létrehozni egy új európai biztonsági rendszert.
Egy hónappal az írásba foglalt orosz követelések átnyújtása után 2022. január 17-ig sem az Egyesült Államok sem a NATO nem adott választ adni az orosz követelésre. Genfben és Brüsszelben nemcsak értésére adták az orosz tárgyaló küldöttségnek, hogy nem vállalják szerződésben a NATO keleti bővítésének leállítását, hanem azt is tudatták vele, hogy tárgyalási alapnak se tekintik az orosz követeléseket – jelezte a Békekör tudósítója.
Mint már jelentettük, Lavrov orosz külügyminiszter pénteken egy hetet adott a Nyugatnak arra, hogy eljuttassa írásos válaszát Moszkvába.