A rusztikus stílus jellemzői
Először is legyünk tisztában azzal, milyen jellemzői vannak a rusztikus stílusnak! A szó jelentése: régies, falusias, természetes eredetű, egyszerűségre törekvő.
Ez egy igen népszerű lakberendezési mód, amely kedveli a természetes alapanyagokat: fa, kövek, tégla, szőttesek. A színek közül a pasztell árnyalatokat, a föld színeit hasznosítja: barna, zöld, bézs, terrakotta, okkersárga. A textíliákat hagyományos motívumok díszítik, igen jellegzetes a virágminta. Előnyben részesíti az ódon bútorokat, a kopottas - vagy annak látszó - dolgokat.
A rusztikus lakásokban nincsenek felesleges elemek, mindenhol a letisztultság, egyszerűség uralkodik. Épp ez kapcsolja össze a modern stílussal! Ott szintén ez az egyik fő tulajdonság, melyet a lakberendezők kihangsúlyoznak.
A modern és rusztikus keveréke
Mikor két stílust kombinálunk, azt keressük, mi bennük a közös! Igaz, hogy a modern a technikai vívmányokkal, a fekete-fehér, a szürke, valamint az élénk színek alkalmazásával hódít, de jól megfér a vidékies elemekkel is.
Tévhit, hogy csak a falusi házakat, tóparti nyaralókat rendezhetjük be rusztikus stílusban! A modern, nagyvárosi lakásokban, a nyüzsgő belváros szívében is jól mutathat ez a kialakítás.
Ugyanígy egy vidéki lak is lehet modern! A megfelelő kiegészítőkkel, alapanyagokkal olyan otthont teremthetünk magunknak, mely egyszerre képviseli mindkét stílust.
Egy egyszerű példa: helyezzünk el fehér színű kényelmes kanapét a nappaliban, rajta kötött takaróval! De pár töltött díszpárna is nagyszerű dekoráció lehet: ezt a Díszpárna.com Webáruházból érdemes megrendelni, hiszen itt bőséges a választék. A bézs, a krémszín, a barna, az ekrü szín is szóba jöhet, ha a rusztikus stílust akarjuk megidézni.
További ötletek
A modern stílust sokszor a minimalista bútorok, a technikai újdonságok reprezentálják. Lehet nekünk is rusztikus okosotthonunk: telefonnal kapcsolható világítás, távirányítóval működtetett függöny, ha mindez a háttérben szolgálja a kényelmet.
Bánjunk helyesen a kiegészítőkkel: a modern jellegzetes fehér vagy fekete színét, ridegségét törjük meg bájos rusztikus kiegészítőkkel! A fürdőszobában helyet kaphatnak a zöld növények, az étkezőben egy tágas faasztal székekkel. Legyen színes terítő az asztalon, de az étkészlet lehet fehér.
A nappaliban elhelyezhetünk egy kandallót is, a kovácsoltvas elemek nagyszerűen illenek mindkét stílushoz.
A világításnál is kihasználhatjuk a két lakberendezési mód keveredését: a modern lámpatestek adhatják a fő fényeket, de a hangulatvilágítás megteremtheti a vidékies életérzést.
Ha jól bánunk a kiegészítők arányával, egyszerű, mégis élhető, szép otthont hozhatunk létre.