A cipő lelke a 3D rácsos, csokornyakkendő mintázatú középtalp, mely a futófelülettel való érintkezés, azaz a teljesítményt visszafogó súrlódás problémáját hivatott megoldani. Ez az apró trükk - melyhez a 3D nyomtatott rácsszerkezet több millió változatát tesztelte az Adidas és Carbon - lehetővé teszi, hogy a függőleges nyomás vízszintes erővé alakuljon át futás közben, ez által nagyobb sebesség érhető el.
A cél olyan valódi futócipő létrehozása volt, mely nem csapán laboratóriumi körülmények között “működik”, hanem szinte bármilyen időjárás esetén kényelmesen használható. Végül évek hosszú munkája és az irdatlan mennyiségű adat feldolgozása meghozta a várt eredmény, mert az Adidas 4D FWD modellje már a Tokiói Olimpián kimagaslóan bizonyított.
A nagy sportszergyártók, mint az Adidas, Nike vagy Reebok egyébként már másfél évtizeddel ezelőtt használni kezdték az additív gyártási technológiát sportcipők és talpak előállítására 3D nyomtatással. Ezt - az eredetileg mérnökök számára kifejlesztett gyártási technológiát - hívták segítségül annak érdekében, hogy olyan extra funkcionális előnyöket biztosíthassanak sportcipőiknek, mint például a nagyobb sebesség elérésének lehetősége, a kedvezőbb súlyelosztás vagy éppen a szakadásnak ellenállóbb talp létrehozása.
A technológia másik előnye, hogy a gyors prototípusgyártási folyamat amellett hogy költséghatékony, lehetővé teszi a tervezők kreativitásának kibontakozását, és egyedi formájú 3D nyomtatott cipők létrehozását.
Hosszú évek munkája után 2022-re világossá vált, hogy a 3D nyomtatásé lehet a jövő az innovatív cipőgyártásban a prototípusgyártáson túl már a tömeggyártásban is. A cipő bármely része elkészíthető ugyanis ezzel a módszerrel, ráadásul pillanatok alatt. A külső talp, a középtalp vagy a talpbetét lehet 3D nyomtatva, de léteznek olyan cipők is melyek teljes egészében 3D nyomatással készülnek. Az ipari 3D nyomtatással gyártott high tech cipők mára innovatív formatervek alapján készülnek, bizonyítottan olyan jól használható végeredményeket produkálva mint az Adidas 4D FWD modellje. És ez még csak a kezdet…