Nem lehet kérdés, hogy az utóbbi évtized a foci aranykorszakaként vonul majd be e sport történetének nagykönyvébe. Ennek pedig egészen egyszerűen két oka van. Lionel Messi és Cristiano Ronaldo. Olyan szerencsés csillagzat ált össze a foci világának égboltján, hogy hosszú évek óta egyszerre két csodacsatár játékéban is gyönyörködhetünk. A korszak méltó megkoronázása volt Messi világbajnoki címe.
Foci a csúcson
Ronaldo és Messi számára a megérdemelt hírnév egyet jelentett a labdarúgás hírnevének és népszerűségének emelkedésével. Ahogy Michael Jordan a 80-as évek végétől az ezredfordulóig csúcsra járatta a kosárlabda népszerűégét szerte a világon, úgy vette át a kosár helyét a foci a kétezres évek végétől. És ez épp az említett két játékosnak volt köszönhető.
A világ minden szegletében a gyerekek Messik vagy Ronaldók akarnak lenni, mindenhol reneszánszát éli a foci, valódi aranykorban vagyunk. A srácok addig nyúzzák a szüleiket, míg végre megkapják az áhított ajándékot: a minőségi gyerek focicipők kereslete az egekbe szökött. Nem meglepő, hiszen megfelelő felszerelés nélkül nem lehet a bőrt olyan hatékonyan rúgni, mint a bálványozott nagyok.
Igaz, Messi és Ronaldo a góllövésben szerzett elévülhetetlen érdemeket, ám ne feledjük, sok fiatal éppen emiatt választja a kapus pozícióját. A hálóőrnek készülő éppen azt akarja megmutatni, képes kivédeni a legrafináltabb lövéseket bárki eressze is el azt. Neki természetesen a kapuskesztyű jelenti a legszebb ajándékot.
Az egész világ a labda bűvöletében
Ronaldo és Messi varázslatos játéka már több generációt is a futball-pályára terelt, a sport már nemcsak Európában és Dél-Amerikában népszerű, de a világ más tájain is. Az Egyesült Államok, sőt Kanada is (akik épp a katari világbajnokságon mutatták meg, ők is tudnak szépen focizni) egyre inkább fordul e sport felé. Ott is egyre többen választják a labda lábbal való terelését, Kanadában a jéghoki, az USA-ban pedig épp a kosárlabda, az amerikai foci vagy a baseball helyett.
Ázsia szintén zárkózik. Dél-Korea, Japán vagy az arab országok már egyáltalán nemcsak mellékszereplők a világbajnokságokon. A fiatalok ezekben az országokban is egyre szívesebben rúgják a labdát. Az afrikai kontinensen ráadásul nemcsak a sportszeretet hajtja a kicsiket, ott a szegénységből való kiemelkedés egyik békés útja a labdarúgás minél magasabb szinten való művelése. Afrika csapatai méltó ellenfelei bárkinek a világon.
Úgyhogy köszönjük meg Messinek és Ronaldonak, hogy újraformálták a fociról való gondolkodásunkat, zseniális játékukkal minden góllövési rekordot megdöntve a játék szépségét minden eddiginél magasabb szintre emelve gyerekek millióinak adtak lökést, hogy ezt a sportot válasszák. És persze élvezzük, amíg csak lehet a játékukat: hiszen a foci aranykorában élünk.