A felszerelés
Magától értetődő, hogy a reklámtábla hatékonysága lokális használat során mutatkozik meg leginkább. Ha van telephelyünk, székhelyünk vagy üzlethelyiségünk, akkor mindenképpen érdemes élni ezzel a reklámozási lehetőséggel.
A táblák felszerelése sokszor nagyon bonyolult feladat, mert ahhoz, hogy jól látható legyen, magasra kell tenni. Ez általában a házak falát jelenti. Mindenképpen szakemberek bevonásával hajtsuk végre ezt a műveletet, akik alpinista technikával fogják rögzíteni a táblát, ami így stabilan áll majd új helyén, miközben a munkavégzés is biztonságos lesz.
Hogyan tehetjük ki a reklámtáblát? - A kihelyezés szabályai
Az alapvető szabályokat a Reklámelhelyezési rendelet és a Településrendezési kódex tartalmazza. Ezeken kívül még az önkormányzatok saját hatáskörükben eltérhetnek ezektől a szabályoktól, de csak szigorúbban.
Ennek az erélyes szabályozásnak az az oka, hogy néhány évvel ezelőtt rendkívül sok reklámtábla “nőtt ki a földből”, ami sok esetben a települések arculatának rovására ment.
Közterületek esetében csak utcabútoron lehet reklámtáblát kihelyezni. Utcabútornak minősül:
- Utasváró
- Kioszk
- Közművelődési célú hirdetőoszlop
- Információs vagy egyéb berendezés
Érdemes azonban az önkormányzatok helyi rendeleteit is átböngészni, hiszen eltérhetnek az általános szabályoktól, valamint bővebben tudunk tájékozódni a településünk utcabútorairól.
A lakott területeken kívüli, főutak mellett elhelyezett reklámtáblákra elsősorban a közlekedési szabályok vonatkoznak. Ebben az esetben a Magyar Közútnál célszerű érdeklődni.
2017 óta már nincs szükség építésügyi hatósági engedélyhez ahhoz, hogy reklámtáblát helyezzünk el közterületen, helyette településképi eljárást kell kezdeményezni a területileg illetékes önkormányzatnál, amelynek részletes szabályait minden esetben a helyi rendeletben kell keresnünk.
A kivételek
A vonatkozó kormányrendelet kimondja azt is, hogy közterületen nem lehet ragasztással reklámot elhelyezni. Ez alól van néhány kivétel, ami nem minősül reklámozásnak. Ezek:
- A cégtábla
- Az üzletfelirat
- Egy vállalkozás által használatban lévő ingatlanon elhelyezett feliratok és grafikai elemek
- A kirakatokban elhelyezett gazdasági reklámok
- A járműveken feltüntetett reklámok
Láthatjuk tehát, hogy a szabályozás esetenként bonyolult is lehet, így mindenképp fektessünk hangsúlyt arra, hogy körültekintően járjunk el, és előzetesen tájékozódjunk a területileg illetékes önkormányzati hivatalban. A rendeletek módosulhatnak, így figyeljünk rá, hogy mindig az adott időpontban hatályos jogszabályi állapotot vegyük alapul.
A bürokratikus labirintus ellenére is a szakértők azt javasolják, hogy termékek vagy szolgáltatások bemutatására vegyük igénybe a reklámtábla adta lehetőségeket.