A megfelelő kezelés gyorsítja a gyógyulást, különösen, ha szakértő segítségét vesszük igénybe. A fizikoterápia Óbudán kiváló lehetőséget kínál a sérült izmok regenerációjára, mivel célzott kezelési módokat alkalmaz a fájdalom enyhítésére és a gyógyulás elősegítésére.
Az első néhány napban elengedhetetlen az érintett terület kímélése. Ilyenkor nem szabad túlterhelni a meghúzódott izmot, és ügyelni kell arra, hogy a fájdalmat okozó mozgásokat a lehetőségeinkhez mérten elkerüljük. Segíthet a jegelés is, hiszen csökkenti a duzzanatokat, illetve enyhíti a fájdalmat is. A sérülés utáni első 48 órában pihentessük a sérült izmokat.
Az érintett terület kompressziós pólyával való rögzítése, vagy kineziológiai tapaszolása is segíthet. Fontos, hogy a sérült végtagot kényelmes helyzetben tartsuk, lehetőleg megemelve, hogy a vérkeringés optimalizált legyen. Ha a tapaszolás, vagy pólyázás mellett döntünk, akkor azt minden esetben bízzuk szakemberre, aki megfelelően tudja rögzíteni a húzódott izmot. A helytelen kötözéssel sokat ronthatunk állapotunkon.
Ha a fájdalom nem enyhül néhány nap alatt, vagy a mozgás jelentősen korlátozott, akkor mindenképpen szakértő segítségére van szükség, illetve ahogy említettük, abban az esetben is, ha szeretnénk rögzíteni a sérült végtagot. Az izomhúzódás mögött komolyabb sérülés, például részleges vagy teljes izomszakadás is állhat, amely orvosi beavatkozást igényelhet, így erős panaszok esetén mindig érdemes szakemberhez fordulni.
A fizikoterápia során olyan modern kezeléseket alkalmaznak, mint az ultrahang, az elektromos stimuláció vagy a gyógytorna, amelyek hatékonyan segítenek helyreállítani az izmok rugalmasságát és erejét. Az ultrahang például mélyen hat a szövetekre, serkenti a vérkeringést és csökkenti a gyulladást. Ez különösen előnyös a mélyebb izmok regenerációjához.
De az elektromos stimuláció is jó választás lehet, hiszen segít csökkenteni a fájdalmat és serkenti az izmok regenerációját. Ezzel a módszerrel a gyógyulási folyamat felgyorsítható, miközben a beteg kényelmesen pihenhet.
A sérülések megelőzése érdekében fontos, hogy figyeljünk a testünk jelzéseire és tartsunk be pár apróságot a hétköznapok során. Például mindig melegítsünk be fizikai aktivitás előtt. Ne terheljük túl az izmainkat és a rugalmasságuk megőrzése érdekében rendszeresen végezzünk nyújtógyakorlatokat. Kerüljük a hirtelen és olyan mozdulatokat, amelyek bármilyen rándulást okozhatnak, mert az izomhúzódás igen kellemetlen, annak ellenére, hogy egy kis odafigyeléssel gyorsan felépülhetünk belőle.