2024. december 13. - Luca, Otília

Beltéri ajtók kiválasztása: tippek és tanácsok a tökéletes választáshoz

Ha lakásfelújítás előtt áll, és szeretné megtalálni az otthonához legjobban illő beltéri ajtót, fontos, hogy tisztában legyen az elérhető típusokkal és azok jellemzőivel. Az ajtók nem csupán a tér elválasztására szolgálnak, hanem hozzájárulnak a helyiségek akusztikai és hőszigetelő tulajdonságaihoz, valamint esztétikai megjelenésük is meghatározza az otthon összképét. Cikkünkben bemutatjuk a legnépszerűbb ajtótípusokat, és segítünk megtalálni a megfelelő megoldást.
2024. december 13. péntek 08:30 - HírExtra

A beltéri ajtók felosztása nyitásmód alapján

A beltéri ajtókat nyitásmód szerint általában egyszárnyú, kétszárnyú és tolóajtókra osztják. Legnépszerűbbek az egyszárnyú ajtók, amelyeket általában kisebb helyiségekben használnak, míg a kétszárnyú ajtók több teret igényelnek, mivel két teljesen kinyitható szárnyból állnak, amelyek összecsukva tökéletesen illeszkednek egymáshoz. A tolóajtók viszont vízszintes síneken csúsztatva nyílnak és záródnak.

Bármelyik ajtótípust is választja, fontos, hogy a zökkenőmentes ajtónyitás és -zárás érdekében az ajtó szakszerűen legyen beépítve.

Szűk helyiségekben továbbra is a tolóajtók a legmegfelelőbbek. Az egyszárnyú és kétszárnyú ajtókkal ellentétben, amelyek korlátozzák a bútorok elhelyezését, a tolóajtóknál nem kell helyet hagyni az ajtó nyitásához, mivel egyszerűen jobbra vagy balra csúsztatva nyithatók és zárhatók. Egyes becslések szerint a tolóajtók a lakásban akár 8%-kal is növelik a rendelkezésre álló szabad teret.

A tolóajtók magassága általában 200-220 centméter, szélességük pedig 70-90 centiméter. A tolóajtóknál a sín mindkét végén lengéscsillapítók vannak, amelyek biztonságosan megállítják az ajtót egy-egy hirtelen mozdulatnál.

A tolóajtók általában a felső sínen mozognak, azonban vannak olyan esetek, amikor ez nem lehetséges, például a tolóajtó túl nehéz, vagy ha nincs lehetőség felső sínnel ellátott tolóajtó beépítésére. Ilyenkor kétsínes rendszert építenek be, amelyhez a padlón egy alsó sínt telepítenek, ennek mentén a szárny alsó oldalára szerelt két kerék segítségével mozgatják az ajtót. Emellett egy felső sínt szerelnek be, amely mentén a vezetőket a szárny felső szélén helyezik el és így csúsztatják az ajtót.

A beltéri ajtók még egy felosztását is fontos kell említeni. Az ajtószárnyak felépítése alapján vannak tömör ajtók, részben üvegezett, üvegezett és üvegajtók. Az üvegajtóknál általában homokfúvott üveget, gyárilag festett üveget vagy dekorfóliát használnak. Tekintettel arra, hogy több fényt biztosítanak, ezért vizuálisan nagyobbnak tűnik a tér is.

A beltéri ajtók anyag szerinti felosztása

A beltéri ajtók általában fából készülnek, de leggyakoribb a rétegelt lemezből vagy MDF lapból készült ajtó. Ez egy faalapú anyag, készítése során faipari hulladékanyag rostokat kevernek össze műgyantával majd hőpréseléssel táblásítják. Az MDF beltéri ajtók jelentős mértékben csökkentik a zajt, emellett esztétikai szempontból is jó választást képviselnek. Fontos azonban kiemelni, hogy az MDF beltéri ajtók külső megmunkálást, azaz csiszolást, melaminfóliával, CPL vagy 3D dekorfóliával való bevonást igényelnek, amelynek köszönhetően sokféle színben és mintában megvásárolhatók.

A már előkészített MDF lapokra furnér paneleket ragaszthatnak, ezáltal léterjön a furnérozott beltéri ajtó, amelyek ára darabonként 70 000 - 300 000 Ft között mozog.

Forgácslapból is készítenek beltéri ajtókat, az MDF azonban jobban tolerálja a nedvességet és ellenállóbb a mechanikai sérülésekkel szemben, ugyanakkor a forgácslap vékonyabb és könnyebb.

Az MDF lapokhoz hasonló HDF lapokból készült ajtók is népszerűek, amelyeket nagyobb nyomás alatt préselnek, ezért eltérő sűrűségűek.

Minőség szempontjából a legjobb, egyúttal a legdrágább választást a tömörfa ajtók jelentik, amelyek nagyon jó hangszigetelők és hőszigetelők is.

Más típusú nyílászárókhoz hasonlóan a PVC ajtók használata is széles körben elterjedt. Nem csoda, hiszen a PVC nedvességálló, könnyen tisztítható, emellett kiváló hő- és hangszigetelő, így a legkedvezőbb választás. A PVC bejárati ajtókhoz hasonlóan a műanyag beltéri ajtóknak is lehetnek üvegelemeik.

Az alumíniumból készült beltéri ajtók, amelyek alumínium profilokból készülnek hőtöréssel, rendkívül tartósak és időtállóak. Hátrányuk, hogy sokkal drágábbak a PVC ajtóknál.

A beltéri ajtó kiválasztása során nemcsak a funkcionalitás, hanem az esztétikai és technikai szempontok is meghatározó szerepet kapnak. Az ajtó, mint a tér egyik fontos eleme, nem csupán az átjárást biztosítja, hanem az egész helyiség hangulatát és stílusát is befolyásolja. A megfelelő anyag, nyitási mód és dizájn kiválasztása alapvetően formálja a lakás összképét. A tudatos döntés tehát nemcsak a praktikum, hanem a lakás esztétikai értékeinek növelését is szolgálja.

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását