A gyors felépülés érdekében a szürkehályog műtét után érdemes betartani az utókezelési tanácsokat. Ezekről természetesen a klinika is felvilágosítást kell, hogy adjon szóban vagy prospektusok formájában, de ismétlés a tudás anyja, álljon itt összefoglalva minden fontos tudnivaló.
A legfontosabb tanácsok közvetlenül a műtét utánra
A beavatkozás után a páciens általában már néhány órán belül hazamehet, de fontos betartani az orvos utasításait. Ezek közül a leglényegesebb a pihenés, mert bár a műtét gyors és fájdalommentes, a szemnek időre van szüksége a regenerálódáshoz. Így érdemes néhány napnyi szabadságot kivenni a munkahelyről, kerülni a képernyőhasználatot és az olvasást - itt az ideje a zenehallgatásnak és a hangoskönyveknek! Ajánlott emellett védőszemüveget is viselni, főleg az első napokban és éjszakákon, hogy elkerüljük a szem véletlen megnyomását vagy dörzsölését.
Alkalmazzuk az orvos által felírt szemcseppeket, amelyek antibiotikmos és gyulladáscsökkentő hatással bírnak és ne hagyjuk ki semmiképp a kontrollvizsgálatokat sem. Ezeken ugyanis jól nyomon követhető majd, hogy a gyógyulás az elvárt ütemben halad-e.
Azt is fontos tudni, hogy ilyenkor homályos vagy hullámzó látás is előfordulhat, ami fokozatosan javulni fog, nem kell tőle megijedni. A diszkomfortérzés is teljesen normális, ám ha napokig fennáll, érdemes az orvossal konzultálni.
Kerüljük az alábbiakat
- Fizikai megerőltetés: Legalább két hétig nem ajánlott a nehéz tárgyak emelése, hajolás és az intenzív sporttevékenységek sem, mert az erőkifejtés következtében nyomás alá helyeződnek a szem idegei, ami roncsolhatja az eredményt.
- Nem ajánlott az úszás, a szaunázás és a poros környezetben való tartózkodás sem, ha szeles az idő, mindenképp vegyünk fel védőszemüveget kintre, és síelni se ilyenkor menjünk.
- A szemdörzsölésre is oda kell figyelni, mivel az növeli a fertőzésveszélyt és ronthatja a sebgyógyulást.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ahogy írtuk is, minimális diszkomfortérzet, hullámzó látás és bizonytalanság megjelenhet a műtét után, erről a szakemberek is külön tájékoztatást adnak majd. Azonban vannak esetek, amiket komolyan kell venni és azonnal orvosi segítséget kérni. Ilyen a hirtelen látásromlás vagy fényérzékenység, az erős fájdalom vagy vörösség a szemben, illetve a szemváladékozás vagy duzzanat.