Ha nem érzed a szagát, tovább élsz?
Amerikai biológusok kísérletei szerint nem csak a kevesebb táplálkozás hosszabbítja meg az állatok életét. Muslicáknál (Drosophila melanogaster) ehhez az is elég, hogy ne érezzék az étel illatát.
2007. február 5. hétfő 17:00 - Hírextra
Többen megfigyelték már, hogy a korlátozott tápanyag mennyiségen tartott állatok (legyek, férgek, patkányok, egerek) tovább élnek, de az okokra nem találtak egyértelmű magyarázatot. Az egyik elmélet szerint energiaszegény környezetben az állatok - a fajfenntartáson spórolva - több energiát fektetnek mindennapi életfunkcióikba, s ezért élnek tovább.
Scott Pletcher kutató pontosítani akarta, miből veszik észre az állatok, hogy energiában gazdag a környezetük. Egyik lehetőség az illat volt, ezért megpróbálták pusztán szaggal becsapni a muslicákat, hogy azt higgyék, több a környéken a tápanyag. A kutatók kísérleteikről a Science amerikai tudományos folyóiratban számoltak be, amiről a Nature világhálós kiadása is hírt adott.
A kísérletek során a táplálékmennyiség felére csökkentésének hatására 20 százalékkal tovább (41 helyett 50 napig) éltek a muslicák, de az éheztetés pozitív hatása harmadával csökkent, ha élesztő szagának voltak kitéve. Ugyanakkor a jól táplált muslicák élettartamára nem volt hatással az élesztő illata.
Az eredményekből arra következtettek, hogy a muslicáknak - a tényleges táplálékfogyasztáson kívül - szagló érzékük is segít meghatározni, hogy táplálékban mennyire gazdag a környezetük, és hogy miként osszák be energiafelhasználásukat. A kutatókban felmerült a kérdés, hogy a szagló képességüktől megfosztott muslicák is hosszabb életkort érnek-e meg. Azt tapasztalták, hogy a rossz illatreceptoros mutáns muslicák is 40-30 százalékkal tovább éltek azonos körülmények között tartott normális társaiknál. Ebbe belejátszhatott, hogy megváltozott az anyagcseréjük és nőtt a stressztűrő képességük.
Daniel Promislow kutató szerint, az ismertetett kísérletekből még nem következik egyértelműen, hogy a szaglás határozza meg az életkort, az ismertetett kísérletek ugyanazt az eredményt hoznák, ha például az élesztő illatanyagában lenne valami káros, mérgező vegyület. A másik probléma, hogy laboratóriumi célokra - a sok generációs evolúciós kísérletek felgyorsítása érdekében - olyan muslicákat szoktak kiválogatni, amelyek a lehető leggyorsabban szaporodnak, emiatt életkoruk nem tekinthető átlagosnak.
A keveset evő emberek hosszabb élete inkább csak szóbeszéd tárgya, korai lenne azt tanácsolni a fogyókúrázóknak, hogy ne sétáljanak illatozó pékségek környékén, vagy hogy fogják be az orrukat, amikor esznek.
Forrás: MTI