2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Elnök akar lenni a volt polgármester

Az amerikai elnökségre pályázó politikusok között az országos szinten talán legelfogadottabb Rudolph Giuliani, New York volt polgármestere hétfőn hivatalosan is megerősítette: részt vesz a választási küzdelemben.
2007. február 6. kedd 08:30 - Hírextra
A 2001-es terrormerényletek után határozott fellépésével nagy ismertségre és népszerűségre szert tett republikánus politikus már korábban közölte, foglalkozik az elnökség gondolatával. Több más politikustársához hasonlóan ő is megalakította a jelöltségét előkészítő bizottságot, ami lehetővé tette számára, hogy több pénzt fordíthasson politikai szereplésekre, és a közvélemény kóstolgatására még elkötelezettség nélkül több helyen megforduljon az országban.

A Time című magazin január végi közvélemény-kutatása szerint, ha akkor rendezték volna meg a választást, neki lett volna a legnagyobb esélye: az amerikaiak 56 százaléka rá szavazott volna. Őt követte népszerűségben a demokrata párti Hillary Clinton 51, majd John McCain és Barack Obama republikánus, illetve demokrata párti szenátor 50-50 százalékos támogatottsági mutatóval.

A volt New York-i polgármester mindeddig nem kötelezte el magát. A legtöbb, amit kijelentett, az az volt, hogy "nagyon jónak érzékeli az esélyeit". Giuliani eddigi visszafogott fellépése az elemzőket óvatosságra intette, hiszen 2000-ben már visszalépett a megméretéstől, amikor Hillary Clintonnal szemben New York állam szenátori posztjára kacsintgatott.

A politikus hétfőn regisztráltatta magát a Szövetségi Választási Bizottságnál, ezzel hivatalossá vált, hogy részt vesz a pártja elnökjelöltségéért folyó küzdelemben. Ezzel "egy szintre került" a Republikánus Párt másik két nagyágyújával, John McCain arizonai szenátorral és Mitt Romney volt massachusettsi kormányzóval, ők az esélyeiket feltérképező bizottság megalakítása után már korábban bejegyeztették magukat a választási bizottságnál.

A CNN közlése szerint Giuliani november óta több államba ellátogatott, megjelent az első előválasztások helyszínén, New Hampshire-ben, adománygyűjtő hálózatot szervezett és kampánystábot alakított.

Választási elemzők szerint bármennyire népszerű országos szinten, komoly gondjai lehetnek, hogy győztesként kerüljön ki a Republikánus Párt hosszú előválasztási akadályfutásából. A párt konzervatív magja számára ugyanis kevésbé elfogadhatóak mérsékelt nézetei a fegyvertartást, a művi vetélést és az azonos neműek közötti párkapcsolatot illetően.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását