A hallgatók tanulmányaik során a design és a vizuális művészetek filozófiai, kommunikációelméleti, művészettörténeti és társadalomtudományi elemzési módszereivel, valamint a különböző elemzési módszerek integrált, interdiszciplináris, kritikai szemlélet alkalmazásával ismerkednek meg, olvasható a MOME honlapján.
A képzés fontos eleme a MOME design és művészeti szakterületei alkotófolyamatainak alapos megismerése is. Magyarországon más ilyen jelleg képzés nem létezik. A művészettörténet, a filozófia, az esztétika, a kommunikáció, a pszichológia, a szociológia és a kulturális antropológia programok ugyan a szakterület fontos társtudományait oktatják, ám irányultságuk nem teszi lehetővé, hogy elsősorban a képi és tárgyi világ problémáira, azok vizuális elvárásaira és társadalmi szerepére koncentráljanak.
A Design- és művészetelmélet szak célkitűzése azonban éppen ez. Olyan szakembereket kíván képezni, akik képesek az építészet, a vizuális kultúra és a tárgyi világ komplex többek között történeti, társadalmi, kommunikatív és filozófiai összefüggéseinek feltárására és elemzésére.
A szak további különlegessége, hogy az elméletet hallgatók képzése ugyanabban a közegben történik, mint ahol az alkotók képzése is folyik, a magyarországi alapképzések jelent s hányadától eltérően kiscsoportos, szemináriumi formában. A BA fokozattal rendelkező design- és művészetelemzők kulturális intézményekben, múzeumokban, szaklapoknál, a design változatos területein működő cégeknél stb. helyezkedhetnek el, de a szak elsődleges célja az MA képzésre való felkészítés.
A felvételin a vizuális környezettel kapcsolatos problémákra való érzékenységet, kritikai elemzésre és absztrakt gondolkodásra való képességet, valamint (a MOME honlapján előre megadott szakirodalom alapján) design- és művészetelméleti tájékozottságot várnak.