Putyin békét akar az űrben és beszól az USÁ-nak
Élesen bírálta az Egyesült Államok politikáját a müncheni biztonságpolitikai fórumon szombaton Vlagyimir Putyin. Azt is elmondta, hogy országa javaslatot kíván előterjeszteni a világűr fegyvermentesítésére.
2007. február 10. szombat 17:43 - Hírextra
Az orosz elnök hangsúlyozta a korábbi fegyverzetkorlátozási megállapodások betartásának szükségességét, s nyomatékosan utalt arra, hogy országa az atomfegyverek elterjedésének megakadályozása mellett van. Kijelentette, hogy Oroszország tartja magát ahhoz a korábbi megállapodáshoz, amely a stratégiai atomfegyverek jelentős számának 2012-ig történő megsemmisítését irányozza elő. Ezen a téren átlátható orosz politikát ígért, s reményét fejezte ki, hogy az Egyesült Államok is hasonló politikát folytat, s - mint fogalmazott - nem törekszik arra, hogy " több száz robbanófejet a rossz időkre megtartson." Putyin azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy egyedüli hatalmi, illetve erőközpontot kíván létrehozni, ami ellentétes a demokráciával.
Leszögezte, hogy multipoláris világra, és biztonságpolitikai téren multilaterális diplomáciára van szükség. Az egyoldalú fellépések nem oldották meg a konfliktust, hanem csak elmérgesítették. Ez nagyon veszélyes. Senki sem érzi magát már biztonságban, mivel senki sem hivatkozhat a nemzetközi jogra - mondta.
Az Egyesült Államoknak címzett bírálatok ellenére Putyin George Bush amerikai elnököt "megbízható embernek, egyben barátnak" nevezte, akivel - mint fogalmazott - lehet tárgyalni.
Putyin közölte, hogy Oroszország a közeli jövőben javaslatot kíván előterjeszteni a világűr fegyvermentesítésére. A világűr militarizálása szavai szerint hatalmas veszéllyel jár, ezért lépéseket kell tenni ennek megakadályozása érdekében. Az orosz államfő külön szólt Koszovóról is, amely az elmúlt napokban ugyancsak feszültséget keltett Oroszország és a Nyugat kapcsolataiban. Megerősítette, hogy országa elutasítja a Martti Ahtisaari ENSZ-megbízott által kidolgozott, Koszovónak távlati függetlenséget előirányzó javaslatot. Hangsúlyozta, hogy Koszovó problémáját a szerbeknek és a koszovói albánoknak kell megoldaniuk, a megoldást - mint fogalmazott - nem lehet kívülről kikényszeríteni.
Forrás: MTI