Az értesülés szerint - jóllehet az Egyesült Államok tagadja, hogy katonai támadást tervezne Irán ellen - az amerikai hadsereg Floridában működő központi parancsnoksága már összeállította a célpontok listáját, amelyen az atomlétesítmények mellett iráni légi és haditengerészeti támaszpontok, rakétaállások is szerepelnek, megakadályozandó a nukleáris fejlesztő telepek megsemmisítésének azonnali megtorlását.
A BBC forrásai szerint egy ilyen amerikai támadásra két okból kerülhet sor: az egyik az, ha egyértelműen bebizonyosodik, hogy Irán atomfegyver előállításán dolgozik, a másik kiváltó ok pedig az lenne, ha bármely, jelentős amerikai katonai veszteséggel járó iraki támadásról kiderül, hogy azért közvetlenül Irán a felelős.
A BBC tévé hétfő esti híradásában elhangzott, hogy máris jelentős amerikai haditengerészeti tűzerő épült fel a Perzsa-öböl térségében, ahol harminc amerikai hadihajó tartózkodik, és úton van egy újabb repülőgép-hordozó kötelék. Sok kijelölt katonai célpont azonban sűrűn lakott térségek közelében van, ami "dilemmát okoz" az amerikai katonai tervezők körében - hangzott el a műsorban.
A Natanzban működő, mélyen a földfelszín alá épített fő iráni atomközpont ellen az amerikai légierő szinte bizonyosan B2-es "lopakodó" hadászati bombázókat vetne be, amelyek bunkerek falának átütésére alkalmas rakétákat lőnének ki a telepre. Natanz létesítményeit közvetlenül egy 2,5 méter vastag betonfal védi. E falat is egy további betonréteg veszi körül, és az egész fölé egy még további, megerősített betontetőt vontak; mindez 22 méternyi földréteg alatt van - mondták a BBC forrásai.
A legnagyobb londoni stratégiai elemző műhely által a globális katonai-stratégiai helyzetről január végén kiadott éves összeállítás szerint azonban Irán még évekre van attól, hogy működőképes nukleáris robbanótöltetet állítson elő. A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) 450 oldalas idei jelentése - Military Balance 2007 - szerint Irán még több hónapnyi távolságra jár attól is, egyáltalán be tudja indítani az urándúsításhoz szükséges centrifuga-hálózatot. Még további, ráadásul egészen más léptékű feladat e centrifuga-rendszer megfelelő működésének elérése, amely legalább további egy évig, de jó eséllyel még hosszabb ideig tartana a londoni elemző műhely szakértői szerint.
"Ha és amikor" ez bekövetkezik, az IISS becslése szerint onnantól számítva 9-11 hónapba telne 25 kilogrammnyi, magasan dúsított uránium előállítása, amely egy hagyományos atomtöltet összeállításához szükséges. Az intézet becslése szerint Irán ettől még legalább 2-3 évnyire jár. Ha azonban Irán a műszaki akadályokon túljut, az atomprogram megállítását célzó katonai opciók valószínűsége megnövekedne - fogalmazott a londoni elemző csoport múlt havi jelentése.