A csehek amerikai rakétákra vágynak
Támogatásáról biztosította az Egyesült Államok tervezett kelet-európai - csehországi és lengyelországi - rakétatelepítését Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter.
2007. március 4. vasárnap 12:04 - Hírextra
A prágai diplomácia vezetője a Deutschlandfunk német rádióállomásnak adott, vasárnap ismertetett nyilatkozatában ezzel összefüggésben azt hangoztatta, hogy Európa biztonságát csak az Egyesült Államok képes garantálni. Ebből kiindulva pedig kiemelkedő jelentőségük van a transzatlanti kapcsolatoknak. Schwarzenberg emlékeztetett arra, hogy Amerika támogatása nélkül a XX. században sem Csehország, sem Lengyelország nem lett volna képes kivívni szabadságát és függetlenségét.
Ez az érzés mély gyökeret eresztett a cseh lakosságban - hangoztatta a külügyminiszter, nem említve, hogy a legfrissebb felmérések szerint Csehország lakosainak többsége ellenzi a rakétatelepítést.
A cseh politikus közös uniós külpolitikát sürgetett Oroszországgal szemben. Az Európai Uniónak szerinte tudomásul kell vennie, hogy Oroszország nagyhatalom, továbbá, hogy a demokráciával, illetve a jogállamisággal kapcsolatban az európaitól eltérő elképzeléseket vall. Schwarzenberg szerint mindkét félnek józanul mérlegelnie kell saját érdekeit.
Az európai alkotmány kérdésében eddig mereven elutasító cseh állásponthoz képest a külügyminiszter ezúttal némi kompromisszumkészséget hangoztatott. Kijelentette, hogy az uniónak szüksége van "valamiféle alapszerződésre". Óva intett ugyanakkor attól, hogy az emberek életét olyan rendelkezésekkel irányítsák, amelyeket azok nem is értenek. "Alaposan el kell gondolkodni azon, miként lehet az EU-t az emberekhez közelebb hozni" - vélekedett Schwarzenberg, aggodalmának adva hangot a régi tagállamokban az unióval szemben érezhető kiábrándultság miatt.
A cseh külügyminiszter síkraszállt az EU bővítésének folytatásáért. Szavai szerint elengedhetetlen és szükséges valamennyi balkáni ország, továbbá Ukrajna felvétele. Ellenkező esetben a jövőben számos új probléma keletkezhet.
Forrás: MTI