"Tajvannak függetlennek kellene lennie"
Szokatlan nyíltsággal és egyértelműséggel foglalt állást Tajvan függetlenné válása mellett Csen Suj-pien tajvani elnök, felháborodást és fenyegető nyilatkozatokat váltva ki a Kínai Népköztársaság vezetőiből.
2007. március 5. hétfő 19:05 - Hírextra
"Tajvannak függetlennek kellene lennie" - jelentette ki vasárnap Csen a részvevők nagy éljenzése közepette egy tajvani függetlenségpárti társadalmi szervezet létrejöttének negyedszázados évfordulója alkalmából adott tajpeji banketten. "Tajvan önálló ország, nem tartozik a Kínai Népköztársaság szuverenitása alá" - tette hozzá, majd kijelentette, hogy új alkotmányra lenne szükség, olyanra, amely rögzíti ezt.
Szavai szerint meg kellene változtatni a tajvani állami intézmények és vállalatok nevét is oly módon, hogy a kínai jelző helyett, a tajvani szerepeljen bennük.
"Aki megpróbálja elszakítani Kínától egyik tartományát, Tajvant, bűnözőként vonul be a történelembe" - reagált Csen beszédére Li Csao-hszing kínai külügyminiszter Pekingben, tajvani újságíróknak adott nyilatkozatában.
"A kínai Népi Felszabadító Hadsereg élesen ellenzi Tajvan függetlenné válását, és meg fogja védeni Kína egységét" - figyelmeztetett a hadsereg egyik parlamenti küldöttje Pekingben az Országos Népi Gyűlés ülésszakán.
Csen beszéde kedvezőtlenül hatott a tajvani piacokra: a TAIEX tőzsdei index 3,74 százalékponttal visszaesett hétfőn, s a tajvani dollár is gyengült.
A kínai kommunisták és a kínai nacionalista Kuomintang hosszas polgárháborúja végén az utóbbi Tajvan szigetén talált menedéket a szárazföldön győzedelmes kommunisták elől. A kínai szárazföldtől 150 kilométernyire lévő Tajvan 1949-től lényegében önállóvá vált a Kuomintang vezetése alatt, de a nacionalisták sohasem akarták elválasztani az általuk uralt szigetet Kínától. Mindig hangsúlyozták, hogy Tajvan Kína része, és ebben lényegében egyet is értettek velük a pekingi kommunista kormányok.
Forrás: MTI