Jószemű medúzák
Egy sor, az emberéhez hasonló speciális szem teszi lehetővé, hogy a mérges kockamedúzák ne ütközzenek bele minden akadályba, ahogy a tenger fenekén haladnak - állítja egy új kutatás.
2007. április 2. hétfő 10:29 - Hírextra
A normál medúzákkal ellentétben - melyek az óceáni áramlatokkal haladnak - a kockamedúzák aktív úszók, melyek képesek gyorsan 180 fokban elfordulni és fürgén szökkenni az akadályok között. A kutatók azt gyanítják, hogy a kockamedúzák azért ilyen agilisek, mert 24 szemük közül egy sor észleli az útjukba kerülő objektumokat.
A kockamedúzák szemei csésze alakú struktúrákon helyezkednek el, melyek kocka alakú testükön függenek. A medúzáknak négy különböző típusú, speciális szemei vannak. A legprimitívebb sor csak a fényszinteket érzékeli, ám egy sor szem sokkal kifinomultabb és érzékeli az objektumok színét és méretét.
Ezen szemek egyike a csésze alakú szerkezet tetején helyezkedik el, a másik annak alján, mely a medúzát "extrém, halszem-látószöggel látja el, így gyakorlatilag majdnem az egész víz alatti világot érzékeli" - mondja Anders Garm svéd kutató.
Annak tesztelésére, hogy ezen szemek segítenek-e a medúzának elkerülni az akadályokat, Garm az állatokat egy speciális folyóvizes kamrába helyezte, majd különböző objektumokat tett bele és azt figyelte meg, hogy a medúzák képesek-e kikerülni az akadályokat. Míg az állatok a különböző színű és alakú objektumokat könnyen kikerülték, az áttetsző objektumokkal már meggyűlt a bajuk.
Mivel a medúzák az állatok azon első csoportjaihoz tartoznak, melyeknél szemek fejlődtek ki - Cnidaria törzs -, szemük működésének megértése megmutatja a kutatóknak, milyenek voltak a szemek az evolúciós időszak elején, közölte a hirado.hu.