2024. november 22. - Cecília

Módosul az egyesülési törvény?

Jövő héten a kormány és az MSZP frakciója általános áttekinti, milyen jogi eszközei vannak és milyeneket kell még megteremteni a szélsőséges, gyűlöletkeltő mozgalmak elleni fellépéshez. Ebbe illeszkedik az a módosító javaslat, amely az egyesülési törvény
2007. szeptember 1. szombat 19:50 - Hírextra
Tavasszal meghirdette a kormány a zéró tolerancia elvét - a szélsőséges és kirekesztő mozgalmakkal és ideológiákkal szemben. Az erről szóló kiáltványt mind az öt párt aláírta - emlékeztetett az MSZP-s képviselő. Az elmúlt napok és hetek eseményei - például a Magyar Gárda megalakulása, a Szetey-ügy vagy a leányfalui önkormányzati képviselő esete - újra időszerűvé tette, hogy ezekkel a dolgokkal foglalkozzanak - mondta Szabó Zoltán. Hozzátette: fontos lenne, hogy jogi úton is gátat lehessen az ilyen eseményeknek vetni.

A szocialista képviselő utalt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteki nyilatkozatára, hogy polgári peres úton is vehessen elégtételt az, akinek közösségét gyalázzák. Ebbe a sorba illeszkedik a Szabó Zoltán és Török Zsolt által előkészített törvénymódosító javaslat, amely egyesülési jogról szóló törvényen változtatna.

Szabó Zoltán arról is beszélt, hogy a Magyar Gárda megalakulása kapcsán felmerült a kérdés, hogy miért jegyezte be a bíróság a szervezetet. A képviselő szerint a nyilvántartásba vételt intéző bíróságnak igaza volt, hogy a törvényi környezet nem teszi lehetővé, hogy ne jegyezze be.

A módosító javaslatról az MSZP képviselője elmondta: az egyesülési törvény korlátait kiszélesítené. Eddig ugyanis abban az esetben lehetett az egyesülést tiltani, ha az bűncselekmény vagy arra való felhívást jelent, illetve mások jogainak és szabadságának sérelme történik. Ezt egészítenék ki a párizsi békeszerződésben foglaltakkal, amely nem engedi Magyarország területén a szélsőjobboldali és faszista katonai vagy katonai-jellegű szervezetek működését. A módosítás másik részében mérlegelési jogot kapna a bíró, így megtagadhatná szervezetek bejegyzését, ha annak megalakulása mások jogait és szabadságát veszélyeztetné - fejtette ki Szabó Zoltán. Hozzátette: abban az esetben is megtagadhatná a bejegyzést a bíró, ha a benyújtott alapító okirat, az alapszabály, a választott szimbólum- és jelszórendszer ismeretében okkal következtet arra, hogy a megalakulás törvénybe ütközik.

A szocialista politikus végül elmondta: még nem tudják, hogy benyújtják-e, illetve hogy így nyújtják-e be a módosító javaslatot. Jövő héten a kormány és a frakció általánosan áttekinti, milyen jogi eszközök vannak, és milyen jogi egyközöket kell még megteremteni a szélsőséges, gyűlőletkeltő mozgalmak ellen fellépéshez. Ennek a javalatnak bele kell illeszkedie egy rendszerbe, így a megbeszélést követően döntenek a sorsáról - közölte.
Forrás: FH
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását