A magyar-szlovák határ mentén fekvő Somoskőújfaluban több mint százötven éven át működött iskola, mígnem Salgótarján önkormányzata költségvetési okokból 2004-ben ezt egy másik külterületi iskolával együtt bezáratta, s az ott tanulókkal a meglévő nagyobb iskoláit töltötte fel.
Az akkor még a nógrádi megyeszékhelyhez tartozó 2300 lelkes faluban a döntés ellen demonstrációkat tartottak az iskolában, tüntettek a város főutcáján, a városházán, s még oktatási szakérőket is fogadtak, hogy tanulmányokkal igazolják az iskolájukhoz való ragaszkodás ésszerűségét. Még egy országos oktatásügyi konferenciát is szerveztek a kisiskolák jövőjének megvitatására.
Amikor pedig Salgótarján képviselői ennek ellenére nem változtattak az álláspontjukon, a somoskőiek a Parlament elé vonultak, majd kezdeményezték a Salgótarjántól való elszakadást. A település helyi népszavazással döntött az önállóságáról, s 2006-ban saját önkormányzatot alapított, amelynek első intézkedése a bezárt iskola újranyitása volt.
A falu jeles szülöttéről, dr. Krepuska Géza orvosprofesszorról elnevezett somoskőújfalui általános iskola tanévnyitóján Lezsák Sándor, az országgyűlés alelnöke Klebersberg Kuno egykori tanügyi minisztert idézte, aki szerint "még egyetlen kormány, egyetlen ország sem ment tönkre abba, hogy túl sokat költött volna az oktatásra".
A somoskőújfalui iskolát a jövőben egy magánalapítvány működteti. Az intézmény újranyitását levélben üdvözölte Mádl Ferenc korábbi és Sólyom László jelenlegi köztársasági elnök.