Lázár-Prezsmer Endre, a sepsiszentgyörgyi művelődési ház művelődésszervezője, a tábor megálmodója az MTI-nek elmondta, hogy már több év óta foglalkozik dzsesszkoncertek szervezésével.
Romániában csak Bukarestben, Iasi-ban és Temesváron van dzsessz-zenész-képzés. A székelyföldi fiatalok is szeretnék elsajátítani e zenei műfaj ismereteit, így született meg az árkosi tábor ötlete. Igaz, Sepsiszentgyörgyön jelenleg három dzsessz-zenekar tevékenykedik, a városban rendszeresen szerveznek audíciókat, azaz zenehallgatásokat hang- vagy videofelvételről.
"Lehetőséget kívánunk teremteni a táborozóknak, a tanfolyamok hallgatóinak arra, hogy a műfaj neves művelőitől tanuljanak, illetve arra, hogy magukévá tegyék az improvizatív gondolkodásmódot" - fűzte hozzá.
A szervező büszkén mondja, hogy számos, Erdélyben nagy hagyománnyal rendelkező, a nagyszebeni dzsessz-fesztiválon is részt vevő neves együttest sikerült eddig Sepsiszentgyörgyre csalogatnia egy-egy koncertre vagy sörözőben rendezett fellépésre.
Neves magyarországi és romániai dzsessz-előadóművészeket sikerült megnyerni, a táborba 20-30 személy jelentkezett a napi foglalkozásokra. Az előadók között van a magyarországi Tóth Sándor (szaxofon), Eichinger Tibor (gitár), Márkus Tibor (jazzelmélet, jazztörténet), a Hollandiában élő és alkotó romániai Eugen Gondi (dob), a Svédországban élő Ion Baciu Jr. (zongora), valamint Pedro Negrescu (nagybőgő). A Belgiumban élő Anca Parghel (ének, vokál) nem tudott eljönni a táborban, helyette Luiza Zan, a Slang csapat vokalistája tartja a mesterkurzust.
E zenei műfaj népszerűsége a múlt század végén alakult ki a térségben - mondja Lázár-Prezsmer Endre. A Ceausescu-korszakban a dzsessz-kultusz az ellenzékiség egyfajta kifejezése is volt.