Adott a lehetősége annak, hogy közös missziós feladatokat hajtsanak végre magyar és román katonák, ezt a célt szolgálta a bakonyi gyakorlás is - mondta a sikeres harcászati bemutatót követően a vezérkari főnök. Hozzátette: ha a két ország állami vezetése úgy dönt, akkor ez a közös zászlóalj bármikor elláthat missziós feladatokat, de "egyelőre erről most nincs szó".
A tábornok elmondta, azt gyakorolták, hogy miként tudnak eredményesen együtt dolgozni missziós feladatok ellátásában a magyar és román katonák, de szolgálta a felkészítés a két szomszédos ország katonái közötti bizalom erősítését is. Megjegyezte: a magyar-román zászlóalj már több éve gyakorlatozik együtt.
Kis országoknak nem versenyezni, hanem együttműködni, egymást támogatni kell, ehhez pedig bizalomra van szükség - hangsúlyozta Havril András. Ennek a bizalomerősítésnek a jele, hogy közösen vállalunk missziós feladatokat például Cipruson a szlovákokkal, Afganisztánban pedig a horvátokkal - tette hozzá a vezérkari főnök.
Tájékoztatása szerint magyar részről 220 Hódmezővásárhelyen szolgáló katona vett részt a gyakorlaton, Romániából pedig Aradról érkezett 71 katona a bakonyi lőtérre; a békefenntartói feladatokat húsz harcjárművel, harceszközzel hajtották végre.
A tíznapos gyakorlat költségvetése (az egyéves előkészítési munkálatokkal együtt) 30 millió forintot tesz ki - közölte a tábornok.
Ioan Ciupei vezérőrnagy, a román 4. hadtest parancsnoka a gyakorlatot követően szintén azt hangsúlyozta, hogy a "két fél képes békefenntartó missziók közös végrehajtására". A román tábornok szerint a jövőben is rendezni kell hasonló gyakorlatokat, amelyek - az együttes munka eredményén túl - szerinte is alkalmasak a két ország katonái közötti barátság kialakítására, elmélyítésére.