A derekén viselt kötél, valamint az a csuha és párna, amelyet Cortonában, a róla elnevezett templomban őriznek, kora miatt lehetett az övé.
A ferencesek nem az igazságot akarták eltitkolni, hiszen éppen ők fordultak a firenzei Labechez (nukleáris technikákat alkalmazó laboratórium), és a sienai egyetem történészeihez, paleontológusaihoz az ereklyék vizsgálata miatt - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.
A vizsgálat több hónapig tartott. A szakemberek alkalmazták a C-14 tesztet, és a részecske-gyorsítót, amely kismennyiségű anyagból is pontos meghatározást tud adni. A ruha különböző részeiből vettek ki szálakat, ezekből kivonták a karbont (egy 0,8 milliméteres pasztilla lett belőle) és ez került a részecske-gyorsítóba, amely kimutatta: a csuhát a 13. század utolsó éveiben, vagy 14. legelején szőtték. Assisi Szent Ferenc pedig 1226-ban halt meg.
A történészeket nem lepte meg a dolog. Enrica Salvatori, a pisai egyetem középkor-történésze szerint az ereklyék jó része hamis. A történészek számára azonban történelmi értékük változatlan, mivel őket elsősorban a körülöttük kialakult kultusz érdekli.
A ferences rendi szerzetesek is azon az állásponton vannak, hogy a laboratórium megállapításai nem változtatnak semmin. "Mert a hit erős és párhuzamos a tudománnyal. A csuha ott marad, ahol van, és a hívek továbbra is imádkozni fognak előtte. Megfontoljuk, hogy levegyük-e a feliratot, amely arról informál, hogy a ruha a szenté volt" - nyilatkozta a lapnak Arturo atya.