Az új modellben a szolidaritáson és szabályozott versenyen alapuló egységes biztosítási rendszer, nemzeti kockázatközösség lesz több pénztárral - mondta Kökény Mihály. Hangsúlyozta: az egészségbiztosítási alapot senki nem akarja privatizálni, kár ezzel riogatni a közvéleményt.
A koalíciós elképzelések szerint a magyar állam 18 megyében alapít egy-egy, a közép-magyarországi régióban pedig négy egészségbiztosítási pénztárat, melyek 49 százalékát vásárolhatják majd meg pályázat útján a magánbefektetők. A pénztárak az adott megyén kívül is toborozhatnak tagokat. A tulajdonszerzés korlátja, hogy az egy pénztárhoz tartozó biztosítottak száma nem haladhatja meg a másfél milliót. A biztosítottak részére időről-időre megnyílik majd a pénztárak közti átlépés lehetősége. A közép-magyarországi, csaknem hárommilliós lakosságszámú területen négy pénztár jön majd létre.
Kökény Mihály szerint ahol kevés az egészségügyi szolgáltató, ott a pénztárak fognak versenyezni, a központi régióban és az egyetemi városokban pedig a szolgáltatók.
Ez a modell képes kiegyensúlyozni a Budapest és a vidék közötti egyenlőtlenségeket - jegyezte meg a szocialista politikus. Kitért arra, hogy a koalíciós pártok már korábban megállapodtak a pénztárak működési szabályairól, a költség és hozammaximalizálásáról, az ellenőrzésről.
A koalíciós pártok közti hétfői politikai megállapodás után a szakértők és a törvényelőkészítők látnak munkához, majd várhatóan októberben a parlament elé kerülhet a törvényjavaslat.
A jövő év az átmenet, a felkészülés éve lesz: megalakulhatnak a pénztárak és megkezdődhet a tagtoborzás. Majd 2009. január 1-től beindulhat az egészségbiztosítás új területi rendszere, amely Kökény Mihály szerint minden biztosított számára érzékelhetően javítja majd a szolgáltatások színvonalát.