2024. november 22. - Cecília

Cselekedjünk azonnal!

A Föld lakosságának csaknem kétharmada azonnali cselekvést sürget a klímaváltozás megfékezése érdekében - derül ki a BBC felkérésére készült közvélemény-kutatásból.
2007. szeptember 25. kedd 13:30 - Hírextra

A brit közszolgálati műsorszóró társaság megbízásából 21 országban megkérdezett összesen 22 ezer ember 65 százaléka szerint "jelentős lépésekre van szükség haladéktalanul". Spanyolországban a legmagasabb, 91 százalék az azonnali fellépést sürgetők aránya, a legalacsonyabb, 21 százalékos arányt pedig Indiában mérték.

A felmelegedést okozó gázkibocsátásban első helyen álló Egyesült Államokban 59 százalék tartja szükségesnek a klímaváltozás megfékezését késedelem nélkül. Kínában - ahol ötnaponta épül fel egy újabb széntüzelésű erőmű - 70 százalék vélekedik így.

Tízből kilenc válaszadó szerint valamit mindenképpen kellene tenni kéne az éghajlatváltozás ellen. Tízből csaknem nyolcan - 79 százalék - mondták, hogy az emberi tevékenység jelentős mértékben hozzájárult a kutatók szerint hamarosan világszerte nagy nehézségeket okozó probléma kialakulásához.

A felmérésbe 14 országot bevontak a széndioxid-kibocsátásban élen járó 16-ból, amelyek képviselői George W. Bush amerikai elnök meghívására a héten klímakonferencián vesznek részt Washingtonban. A Bush-kormány álláspontja szerint a technológiai fejlődésben rejlik a megoldás, ezért aztán nem írta alá a gázkibocsátást korlátozásáról rendelkező Kiotói Jegyzőkönyvet, és továbbra is ellenez mindenfajta menetrendet és célkitűzést.

A kutatás szerint átlagosan 73 százalék értett egyet azzal, hogy a fejlődő országok pénzügyi és technológiai támogatás fejében korlátozzák kibocsátásukat. A javaslat támogatóinak aránya 90 százalék (Kína) és 47 százalék (India) között váltakozik. Az Egyesült Államokban 70, Nagy-Britanniában 81, Franciaországban 78 százalékos támogatást mutattak ki.

A klímaváltozásról való tudás szempontjából nagy eltérések figyelhetők meg országok között. Franciaországban a válaszadók 62 százaléka számolt be arról, hogy elég sokat hallott vagy olvasott a problémáról, míg Oroszországban csupán 5 százalék, Indonéziában pedig 47 százalék azt mondta, hogy tudása csekély.

A kutatást az amerikai Maryland egyetem Programme on International Policy Attitudes (PIPA) kutatási program szakértői készítették a BBC számára. A klímaváltozással kapcsolatos attitűdöket telefonos és személyes interjúkkal derítették fel.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását