Tavaly az ország 103 egészségügyi intézményében 8.063, a biztosító által finanszírozott emlőműtétet végeztek az orvosok. A felmérés szerint a vizsgált kórházak, klinikák közül mindössze 41 intézmény felel meg a Sebészeti Szakmai Kollégium által készített protokollnak - olvasható a felügyelet közleményében.
Vagyis ezeken a helyeken 2006-ban több mint 70 műtétet végeztek, 62 kórházban azonban az operációk száma nem érte el a 70-et, 46 intézményben pedig 35-nél kevesebb beavatkozás volt. Az elemzők Nógrád megyében például nem találtak olyan kórházat, ahol a protokollnak megfelelően az éves 70-100-as nagyságrendet elérte volna a beavatkozások száma. (A kimutatás finanszírozási adatok alapján készült, így az esetszámot illetően kisebb eltérések előfordulhatnak; nagyságrendi eltérés azonban nem valószínűsíthető.)
EBF közleménye szerint a felügyelet elemzői 103 olyan egészségügyi intézményt vizsgáltak, ahol a társadalombiztosítási ellátás keretében tavaly legalább egy beavatkozást végeztek, és ezt az OEP visszaigazolta.
A Sebészeti Szakmai Kollégium által készített szakmai protokoll szerint ideális esetben azokban a kórházakban kellene csak daganatos emlőműtéteket végezni, ahol az operációk száma éves szinten eléri a 70-100-as nagyságrendet. A javaslat mögött az a feltételezés áll, hogy ilyen nagyságrendű beavatkozás esetén biztosítható megfelelő tapasztalat és gyakorlat - olvasható az EBF közleményében.
Az emlőrák a nők egyik leggyakoribb betegsége, Magyarországon évente hatezer-hétezer új emlőrákos beteget fedeznek fel. A betegség az 50-60 éves kor közötti nőknél fordul elő legnagyobb gyakorisággal, ám a 40 év alatti nőknél is számos esetben diagnosztizálnak emlőtumort - ismerteti a közlemény.