Latin hangulat a Művészetek Palotájában
Háromnapos latin zenei fesztivált rendeznek péntektől Budapesten, a Művészetek Palotájában, magyar és vendég muzsikusok játszanak a Fesztivál Színházban és a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben - közölte Marton László "Távolodó", a program szerkesztőj
2007. szeptember 30. vasárnap 09:50 - Hírextra
A szerkesztő szerint sokféle anyag került ugyan a fesztivál műsorába, ám a spanyol és portugál nyelvterületnek az Ibériai-félszigettől Latin-Amerikáig terjedő zenei kultúrája jóval kiterjedtebb annál, semhogy három nap alatt körbejárható legyen.
A fesztivál, a latin zene az embert tánclépések nélkül is egy másik - egy felszabadultabb, elragadtatottabb - világba vezeti - mutatott rá.
A nyitónapon argentin tangózene szól a Fesztivál Színházban: a Quartett Escualo és Cristóbal Repetto együttese lép föl. A tangó a XIX. század végén tűnt fel Buenos Airesben, kezdetben a város plebejus tánczenéjének számított. E hagyományt újította meg Astor Piazzolla az általa teremtett "új tangóval", amely a kortárs zene és a dzsessz szövetébe fonva a hangversenytermekbe emelte a tangót, kiélezve drámaiságát, tragikumát, szenvedélyét. A 2002-ben Budapesten alakult, és már több nemzetközi versenyen sikerrel szerepelt Quartett Escualo műsora elsősorban az ő műveire épül.
Az 1979-ben született énekes, Cristóbal Repetto az észak-argentin népzene bűvöletében cseperedett fel, tangót szinte csak "véletlenül" kezdett énekelni, tizenhét éves korában, egy ifjú tangóénekesek számára meghirdetett versenyen.
Szombaton a Latin Combo lép föl. Több mint negyedszázados fennállása alatt Közép-Európa legismertebb latin zenekarává nőtte ki magát a B. Bíró Zoltán vezette együttes - közölte Marton László Távolodó.
Vasárnap, a záró esten Eddie Palmieri lesz a sztárvendég a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Az egyesült államokbeli muzsikus 1975-ben kapta első Grammy-díját a The Sun of Latin Music című lemezéért.
A Puerto Ricó-i gyökerű, 1936-ban, New Yorkban született zongorista zenészcsaládban nőtt fel: bátyja, Charlie Palmieri ugyancsak híres zongorista volt, nagybátyja pedig a spanyol Harlem egyik legnépszerűbb zenekarát vezette. Ezzel a zenekarral debütált ütősként tizenhárom éves korában Eddie Palmieri, de hamarosan visszatért a zongorához, majd 1961-ben megalakította első saját salsazenekarát, a La Perfectát.
Forrás: MTI