Kincses Gyula elmondta, hogy az átalakítás az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében hajtható végre, többek között a járóbeteg-ellátás minőségének javítása is, ami európai uniós pénzek lehívását feltételezi.
Az egészségügyi reform másik sarkalatos kérdésének a biztosítási rendszer átalakítását nevezte, amiről elmondta: minden állampolgár mögött átlátható és számon kérhető biztosításnak kell állnia, mert csak így lehet a rendszer ügyfélorientált.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy az Európai Unióban nincs tökéletes példa a társadalombiztosítás milyenségére vonatkozóan, ami azonban biztos, hogy nem lehet csak piacorientált alapra helyezni a kérdés megoldását.
A reform lényeges eleme, hogy a biztosítottak szabadon választhassanak a társaságok között - tette hozzá.
A területi alapon szerveződött biztosítókban csak 49 százalék lehet a magánbefektetői hányad, ami azt jelenti, hogy az állam megtartja a felelősségét és a többségi tulajdont az egészségügyben - emlékeztetett.
Hangsúlyozta, hogy szükségletarányosan kapják a társaságok az anyagi hozzájárulást az Egységes Nemzeti Kockázatközösség Alaptól.
Kincses Gyula megjegyezte, várhatóan 8-14 biztosítótársaság lesz, amelyek több megyét fedhetnek le, s egyenként 500 ezer, vagy kétmillió biztosított tagot számlálnak majd.
A különböző ellátási csomagokról azonban még a parlamentnek dönteni kell - fűzte hozzá.