Az oktatási tárcánál előterjesztés készül arról, hogy a jól teljesítő felsőoktatási hallgatók legalább 15 százaléka ne fizessen képzési hozzájárulást, erről eddig az egyetemek, főiskolák dönthettek - mondta a szakállamtitkár.
Manherz Károly szerint 2004 óta tart a felsőoktatásba jelentkezők számának csökkenése, ugyanakkor nem változik az államilag támogatott hallgatói összlétszám: a következő tanévben várhatóan 56 ezer diák kezdheti meg ilyen formában tanulmányait.
A szakember szólt arról, hogy az elmúlt években megnégyszereződött az egyetemi, főiskolai hallgatók száma, ám az oktatóké jószerivel állandósult. Több intézményben kimutathatóan csökkent a színvonal, és bonyolulttá, szétaprózódottá vált a rendszer, egyebek közt ezért volt szükség az átalakításra - mondta a szakállamtitkár.
Manherz Károly szólt arról, hogy a felsőoktatási reform egyik igen fontos eleme a hallgatói juttatások megváltoztatása. A minisztérium törekvése az, hogy a rászoruló hallgatók már az első pillanattól az eddiginél több szociális ösztöndíjat kapjanak, az új juttatási rendszerben megéri jól tanulni, mert az valóban a teljesítményt jutalmazza.
Patkó Gyula a Miskolci Egyetem rektora kijelentette: a felsőoktatásban is érvényesül a főváros központúság, a vidéki hallgatók kapcsolati tőkéért mennek budapesti egyetemekre, nem az oktatás színvonala miatt, így viszont a regionális gazdaság, a vállalati környezet könnyen szakember nélkül maradhat.