Az idei emléknap mottója ("lelki egészség a változó világban") arra utal, hogy kulturálisan nyitott, átjárható világban élünk, ahol minden 35. ember nemzetközi menekült, és életét olykor drámaian befolyásolja a nyelvek, vallások, hagyományok keveredése, együttélése. A mentális egészségügyi ellátásban is megjelenik, hogy az emberek miként magyarázzák, címkézik gondjaikat és mikor fordulnak orvosi segítségért.
A Magyar Pszichiátriai Társaság és a Lelki Egészségért Alapítvány hétfői - világnapi - rendezvényén Bitter István klinikaigazgató (Semmelweis Egyetem) azt emelte ki, hogy számos, népegészségügyi szempontból jelentős betegség alapja vagy kockázati tényezője mentális jellegű, eredetű. Különösen érvényes mindez Magyarországon, ahol az elkerülhető halálozásban a lelki tényezők (stressz, önsorsrontó életvezetési, konfliktuskezelési stratégiák, alkoholfogyasztás, öngyilkosság) szerepe erős. Mivel az említett kórok terén nem készült népegészségügyi projekt, a Lelki Egészség Országos Programja (LEGOP) néven futó - 2007 és 2013 közötti időszakra kidolgozott - tervezet sokéves hiányt pótol. A dokumentum meghatározza a lelki egészség javítását célzó szakpolitika és a leghatékonyabb fejlesztés jellegét, menetét.
A szakemberek számára alapkérdés, hogy a lelki egészség fogalma mit takar – jelenleg ugyanis nincs rá általánosan elfogadott definíciójuk. Abban azonban teljes az egyetértés, hogy a mentális egészség több és más, mint a mentális zavarok hiánya. Meghatározó tényezőinek egy része kívül esik az egészségügy területén, például az oktatás, a környezetvédelem, közlekedés, a földművelés, vidékfejlesztés, ifjúságvédelem hatáskörébe tartozik. A szakemberek megállapítása szerint a betegségközpontú szemlélet helyére az egészségre koncentráló megközelítésnek kell lépnie.
- Szükség van a prevenciós, testi-lelki rehabilitációt nyújtó intézményrendszer kiépítésére. Különösen nagy igény van erre jelen helyzetben, amikor a férfiak depressziója, kóros alkoholfogyasztása, a bipoláris betegség és a befejezett öngyilkosságok terén a hazai helyzet kedvezőtlenebb, mint az európai átlag, ezen belül a gyerek-serdülőkori előfordulás enyhén emelkedik, és a lakosság elöregedése igen gyors - hangzott el a Lelki Egészség Világnapja alkalmából hétfőn a Vöröskereszt elnöke, Habsburg György részvételével tartott szakmai rendezvényen.