"Olyan nemzetstratégia kimunkálása folyik, amely az üzleti életet, a politikát, a kormányzatot, az önkormányzatokat, a parlamentet, a civil életet és a tudományt is bekapcsolja" - nyilatkozta az MTI-nek Matolcsy György, KMKF gazdasági albizottságának társelnöke.
Mint mondta, Magyarországnak nincs 2025-ig szóló nemzetstratégiája. Hozzátette: a KMKF az egyik fórum, ami ennek kidolgozására, az ehhez szükséges vélemények kialakítására alkalmas lehet.
A fideszes politikus tájékoztatása szerint a KMKF gazdasági albizottságának ülésén azt kérték a határon túli magyar képviselőktől, ismertessék azokat a javaslataikat, amelyeket még be lehet építeni a jövő évi költségvetésbe. Kérdésre válaszolva Matolcsy György hozzátette: nemcsak a Szülőföld Alapról van szó ebben az esetben, hanem például minden olyan alapítványról, amelyben költségvetési pénz van.
Baráth Etele, a KMKF gazdasági albizottságának másik társelnöke a határszakaszok mentén 2007-2013 között kialakítandó fejlesztésekről szólva arra hívta fel a figyelmet, hogy minden határszakasz más együttműködést igényel. Így például vannak európai uniós határszakaszok, EU-n belüli, de a schengeni egyezmény hatálya alá nem tartozó, illetve EU-s és nem uniós határok.
"Minden határszakasz másféle együttműködést igényel, de mindegyik együttműködési formának biztosított a költségvetési feltétele" - tette hozzá a politikus. Baráth Etele ezzel összefüggésben megjegyezte: az érintett országokkal folyamatos a gazdasági együttműködés.
Matolcsy György a KMKF gazdasági bizottságának ülését értékelve kitért arra, hogy a Kárpát-medencei magyar képviselők egyrészt az 1920 előtti közlekedési vonalak visszaállítását várják "egy egységes magyar Kárpát-medencei tér érdekében", másrészt a globális, XXI. századi lehetőségek beépítését a magyar-magyar együttműködésbe.