A Bullard hőkamerák sajátossága, hogy rendkívül szélsőséges körülmények között is működőképesek maradnak. Jól bírják a hideget, a meleget, abszolút víz- és ütésállóak. Ez utóbbit Gary Simson úgy szemléltette, hogy egyszerűen földhöz vágta az eszközt, egy vödör vízben pedig akkumulátort cserélt benne.
Csak ezután vehették kézbe a szombathelyi tűzoltók - és az újságírók is - a hőkamerát, amely a viszontagságos próba után is jól működött. Az amerikai tűzoltóparancsnok elmondta azt is: a készüléket tesztelték már 250 Celsius fokos sütőben is, ahonnan kivéve továbbra is működött.
Hogy mire jó a tűzoltók kezében a hőkamera? Nos erre a kérdésre egy órán át válaszolt az amerikai tűzoltóparancsnok. Elsősorban a tűz oltásánál, a lángok terjedési irányának megállapítására használják, de jó szolgálatot tesz a sűrű füstben is, amikor szabad szemmel semmit sem látni. Használják a hőkamerát műszaki mentéseknél is, hiszen a baleset után röviddel a helyszínre érve a hőtérkép alapján megállapítható például, hogy hányan ültek az autóban, kell-e esetleg sérülteket keresni a közelben.
A tűzoltók mellett a strapabíró eszközt használják még a rendőrség és a határőrség szakemberei, de egyre gyakoribb a polgári alkalmazása is, például házak hőtechnikai vizsgálata során.
Gary Simson elmondta: a hőkamera az amerikai tűzoltóknak ma már olyan mindennapi eszköze, mint amilyen annakidején a lélegeztető készülék, vagy a csákány volt.
A speciális hőkamerát először Szombathelyen mutatták be, hasonló bemutatót terveznek a napokban Debrecenben és Szentendrén is.